AP Biyoloji Kursu

ap biyoloji kursu ap biology course ap bio classesAP Biyoloji sınavı iki bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1, 90 dakikalık bir süre boyunca uygulanan, 63 çoktan seçmeli soru ve 6 adet matematik ile ilgili boşluk doldurma sorusundan oluşur. Öğrencilerin basit hesap makinesi kullanmasına bu matematik bölümünde izin verilmektedir. 90 dakika süren Bölüm 2, kapsamlı olan 2 essay ve daha kolay 6 adet essayden oluşmaktadır.  Essaylerden önce öğrencilere zorunlu olarak 10 dakikalık düşünme zamanı bırakıldığı için, sınav süresi 80 dakikaya düşmektedir. AP Biyoloji Kursu ve Ap Biyoloji Özel Ders Programlarımız ile öğrencilerimize AP ile ilgili detaylı bilgi veriyoruz. Hem de AP sınavlarından en yüksek puanı almalarını hedefliyoruz. Bizim AP Biyoloji Kursu programlarımızın farkı, her öğrenciyi tek tek takip ederek, gereken sınav disiplinini kazanmalarını sağlamamızdır.

Öğrencilerin Ap Biyoloji sınavından yaşadıkları zorlukları ortadan aldırmak hedefindeyiz. AP biyoloji özel ders ve ap biyoloji kursu programlarımızda, bu zorluklara karşı sınavda önce almaları gereken önlemleri ve gerekli ipuçlarını sunmaktayız. Bu sınavlar son derece disiplinli çalışma gerektiren zor sınavlar olduğu için, sınavdan önce titizlikle hazırlanılması gerekmektedir. Sınav sistemine hakim hocalarımız ile bu sürecin kolay bir şekilde aşılmasını ve öğrencilerin Ap bio  sınavından 5 almalarını sağlıyoruz.Aşağıdaki tabloda, öğrencilerin yıllara göre aldıkları puan dağılımını bulabilirsiniz.

Advanced Placement (AP), İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. Sadece Kuzey Amerika değil aynı zamanda tüm dünyada geniş bir geçerliliğe sahiptir. Advanced Placement programı, üniversite kabullerinde kilit bir rol oynamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında,  60’tan fazla ülkede AP Programı uygulanmakta üniversite başvurularında kullanılmaktadır.

AP Biyoloji Kursu Programında Biz Ne Sunuyoruz?

AP Programı öğrencilere, lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu dersleri üniversite dersi gibi saydırarak zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır. Özellikle öğrencilerin yurt dışı üniversite başvurularında kabul aşamasında, bir öğrencinin lise döneminde AP dersleri almış ve sınavlardan başarıyla geçmiş olması akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu sayede üniversite kabullerinde diğer sınavlara kıyasla daha kilit bir rol oynamaktadır.

AP derslerini alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler hem üniversitelere başvuru sürecinde standart başvuru yapan öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. Hem de üniversiteye başladıklarında bu derslerden muaf olma şansını yakalarlar. Ayrıca çift-anadal programlarında (double major) daha kolay okuyabilirler. Bunun sebebi ise AP gibi üniversite seviyesinde bir programı, lise seviyesinde başarıyla tamamlayabilme becerisidir. İstanbul dışından AP Biyoloji Dersi almak isteyen öğrencilerimize ise online skype dersi ile yardımcı olmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu derste çalışırken, uzman AP Biyoloji öğretmenleri tarafından verilen dersler alacaksınız. AP sınavında karşılaşacaklarınıza benzeyen çoktan seçmeli sorular ve free response soruları çözeceksiniz. Problemlere yaklaşım yöntemlerini geliştirip, kursun sonunda, AP sınavına girmeye hazır olacaksınız.

Sınav Nasıl Puanlanır?

Bahsedildiği gibi, AP Bio’da çoktan seçmeli bölüm skorunuzun% 50’sini oluşturur ve free response bölümü diğer% 50’yi oluşturur. Çoktan seçmeli bölüm için, ham puanınızı hesaplamak kolaydır: Doğru cevap verdiğiniz her soru için sadece 1 puan alırsınız. Her iki böülümde de yanlış veya boş cevaplar için puan kaybetmezsiniz. Bu, grid-in soruları için de geçerlidir.

Puanlama, free response bölümü üzerinde biraz daha karmaşıktır (ki bu bilgisayar yerine gerçek kişiler tarafından puanlanır). Altı kısa cevap sorununun her biri, karmaşıklığına bağlı olarak farklı bir puan değerine sahiptir. Üçü 3 puan, diğer üçü 4 puan üzerinden puanlanır. Son olarak, her uzun free response soru 10 puanlık bir ölçek kullanır.

Son AP Bio puanınızı hesaplamak için birkaç tane daha hesaplama yapmanız gerekecek. Bu, öğrencilerin performansına bağlı olarak yıldan yıla değişebilir, ancak bu, arkasındaki metodolojiyle ilgilidir. Son puanınız işte bu şekilde hesaplanır:

 1. Çoktan seçmeli bölümde aldığınız puan sayısını 1.03 ile çarpın
 2. İki uzun serbest yanıtlı soruda aldığınız puan sayısını 1.5 ile çarpın
 3. Kısa serbest yanıtlı sorulara ilişkin puan sayısını 1.43 ile çarpın
 4. Ham AP Biyoloji puanınızı hesaplamak için tüm bu sayıları toplayın

Özet: AP Biyoloji Sınavında Nasıl Yüksek Puan Alınır?

AP Biyoloji sınavı üç saat sürüyor, her biri bir buçuk saat süren iki bölüm var. Çoktan seçmeli bölüm toplamda 69 sorudan oluşurken, serbest yanıt bölümünün toplamda sekiz sorusu vardır. Sınavın içeriği, dersin merkezinde yer alan dört ana temayı veya Büyük Fikirleri kapsamaktadır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 1. Evrim
 2. Biyolojik sistemlerde enerji kullanımı
 3. Biyolojik sistemlerde uyaranların işlenmesi
 4. Doğada daha büyük ölçekte biyolojik sistemler arasında meydana gelen etkileşimler
  Sorular, bu temel konulara belirli terimleri ve kavramları bağlamanızı ister. Verileri yorumlama, biyolojik kanıtlara dayalı tahminler ve çıkarımlar yapma ve farklı deney senaryolarını analiz etme yeteneklerinizi test ederler.

Genel olarak, AP Biyoloji zorlu bir sınavdır, ama ne kadar sıkı çalışıp ne beklediğinizi bildiğiniz sürece mükemmel bir skor elde etme kabiliyetiniz vardır! Tabiki Test Prep Istanbul’un deneyimli eğitmenleriyle.

5/5 (1 Review)

4 Comments:

 • Derya / Cevapla

  AP özel ders konusunda tecrübeli bir kurum.

  • Admin Testprepistanbul / Cevapla

   Yıllardır titizlikle devam ettirmeye çalıştığımız hizmet kalitemizi, siz tüm değerli misafirlerimizin de desteği ile belli bir çizgide korumak için çalışmaktayız.

   Yaşadığınız memnuniyet için tüm ekibimiz adına teşekkürlerimizi belirtmek isterim.

   Yapmış olduğunuz yorumlar Test Prep’in her zaman sağlamayı hedeflediği yüksek standartlı hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti için çok değerlidir.

   Sizi ve değerli misafirlerinizi her zaman Test Prep’te görmek dileğiyle,

   Saygılarımızla,
   Test Prep Turkey Yönetimi

 • Ayşe / Cevapla

  AP Biyoloji hocama hasta oldum. Sanki öğretmen olmak için doğmuş gibi 🙂

  • Admin Testprepistanbul / Cevapla

   Yıllardır titizlikle devam ettirmeye çalıştığımız hizmet kalitemizi, siz tüm değerli misafirlerimizin de desteği ile belli bir çizgide korumak için çalışmaktayız.

   Yaşadığınız memnuniyet için tüm ekibimiz adına teşekkürlerimizi belirtmek isterim.

   Yapmış olduğunuz yorumlar Test Prep’in her zaman sağlamayı hedeflediği yüksek standartlı hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti için çok değerlidir.

   Sizi ve değerli misafirlerinizi her zaman Test Prep’te görmek dileğiyle,

   Saygılarımızla,
   Test Prep Turkey Yönetimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *