AP World History Kursu

ap world history kursu ap dünya tarihi kursuAP World History – AP Dünya Tarihi, iki yarıyıllık giriş seviyesinde üniversite dünya tarihi dersinin eşdeğeri olarak tasarlanmıştır. AP World History Kursu öğrencileri, önemli olayları, bireyleri, gelişmeleri ve süreçleri milattan önce 8000 den günümüze kadar araştırırlar. Bu araştırma 6 tarihi periyodu kapsamaktadır. Öğrenciler, tarihçiler tarafından kullanılan aynı becerileri, uygulamaları ve yöntemleri geliştirip kullanırlar. Birincil ve ikincil kaynakları analiz edip tarihsel karşılaştırmalar yaparlar. Bağlamsallaştırma, nedensellik ve zaman içindeki süreklilik ve değişme ile ilgili akıl yürütme ve tarihsel argümanlar geliştirirler. AP World History Kursu, öğrencilerin farklı zaman ve mekanlardaki tarihsel gelişmeler arasında bağlantılar kurmak için kurs boyunca keşfedecekleri beş temayı içermektedir. Bunlar:

 1. İnsanlar ile çevre arasındaki etkileşim.
 2. Kültürlerin gelişimi ve etkileşimi.
 3. Devlet inşaatı, genişleme ve çatışma.
 4. Ekonomik sistemlerin yaratılması, genişlemesi ve etkileşimi
 5. Sosyal yapıların geliştirilmesi ve dönüştürülmesi.

AP World History Kursu- AP Dünya Tarihi Kursu İçeriği Nasıldır?

AP Programı üç tarih dersi sunmaktadır. AP European History, AP United States History ve AP World History. Üç tarih dersi, ders içeriğini öğrenirken tarihsel düşüncenin geliştirilmesine odaklanır. Ders temaları, farklı konularda bağlantılar kurarak ve karşılaştırmalar yaparak derin analizler geliştirir.

AP Dünya Tarihi dersi, M.Ö. 8000’den günümüze kadar altı farklı kronolojik dönemde temalar ve kavramlar etrafında yapılandırılmıştır.

 1. Technological and Environmental Transformations (to c. 600 BCE)
 2.  Organization and Reorganization of Human Societies (c. 600 BCE to c. 600 CE)
 3.  Regional and Transregional Interactions (c. 600 CE to c. 1450)
 4.  Global Interactions (c. 1450 to c. 1750)
 5.  Industrialization and Global Integration (c. 1750 to c. 1900)
 6.  Accelerating Global Change and Realignments (c. 1900 to the Present)

Her dönemde, anahtar kavramlar tarihsel gelişmeleri organize eder ve önceliklendirir. Temalar, öğrencilerin zamanla bağlantı kurmalarına ve kalıpları ve eğilimleri tanımlamalarına olanak tanır. AP World History Kursu boyunca tüm bu dönemleri öğrencilerin en iyi anlayacağı şekilde incelemekteyiz.

AP World History Kursu, tarihsel içeriği öğrenirken disiplin uygulamalarının ve akıl yürütme becerilerinin geliştirilmesini vurgulayarak öğrencilerin tarih pratiğini geliştirmeyi hedefler. Her AP Sınavı sorusu, bu uygulamaların ve becerilerin bir veya daha fazlasını değerlendirmektedir. Tarih dersi ile ilgili son değişikliklere ulaşmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

AP World History Kursu- AP Dünya Tarihi Kursu Bilgi

AP Dünya Tarihi Dersi ( AP World History Kursu )  ve AP World History Özel Ders hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öğrencilerin ilgisini çekecek bu dersler ile öğrenmeyi kolaylaştırırken aynı zamanda, sınav notlarını geliştirmeyi hedefliyoruz. Tüm AP ozel derslerimizde olduğu gibi Dünya Tarihi ozel ders programlarımızda öğrencilerimizi disiplinli olarak takip etmekte ve velilerimize her ders ile ilgili detaylı rapor sunmaktayız. Sunduğumuz deneme testleri ile öğrencilerin gelişimini ölçmekte ve hatalı oldukları konulara daha fazla önem göstermekteyiz. İstanbul dışından AP World History Dersi almak isteyen öğrencilerimize ise online skype dersi ile yardımcı olmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sınav hakkında bilgi almak için resmi collegeboard sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 (1 Review)

2 Comments:

 • Cemile / Cevapla

  AP World history özel dersiniz sayesinde sınavı kolaylıkla bitirebildim. 5 aldım bu arada 🙂 Sizin verdiğiniz ipuçları ile sınavdan 5 almamak elde değil hocam. Çok teşekkür ederim. Ap Comparative Government kursu için de geleceğim 🙂

  • Admin Testprepistanbul / Cevapla

   Yıllardır titizlikle devam ettirmeye çalıştığımız hizmet kalitemizi, siz tüm değerli misafirlerimizin de desteği ile belli bir çizgide korumak için çalışmaktayız.

   Yaşadığınız memnuniyet için tüm ekibimiz adına teşekkürlerimizi belirtmek isterim.

   Yapmış olduğunuz yorumlar Test Prep’in her zaman sağlamayı hedeflediği yüksek standartlı hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti için çok değerlidir.

   Sizi ve değerli misafirlerinizi her zaman Test Prep’te görmek dileğiyle,

   Saygılarımızla,
   Test Prep Turkey Yönetimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *