SAT Nasıl Puanlanır? | SAT Puan Hesaplama

SAT Nasıl Puanlanır? SAT Puan Hesaplama. sat skor dönüşümü. sat raw score,sat ham puan.

SAT için çalışmaya başladığınızda genellikle ortaya çıkan bir soru şudur: SAT Nasıl Puanlanır? Ya da daha spesifik olarak, her bölümden kazandığınız ham puanlar, puan raporunda gördüğünüz 200 ile 800 arasındaki bu düzgün sayılara nasıl dönüştü? Bu makale SAT’ın nasıl puanlandığını bölümlere ayırır. Ham puanınızın nasıl ölçeklendirilmiş bir skor haline geldiğini ve bu bilgiyi sizin lehinize nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Sonuçta, sınav hakkındaki bilginizin fazlalığı size SAT konusunda bir avantaj sağlayabilir.

SAT Nasıl Puanlanır? Sorusunu 2 Bölümde Cevaplayalım

SAT’ın iki büyük bölümü vardır: Kanıtlara Dayalı Okuma ve Yazma (EBRW) ve Matematik. Yeniden tasarlanan SAT üzerinde toplam 1600 olası puan için her bölümde 200 ile 800 puan arasında bir puan kazanabilirsiniz. 200 ve 800 arasındaki ölçeklenmiş puan , her bölümde kazandığınız ham puandan dönüştürülür . Ham puanınız, doğru cevapladığınız soruların sayısıdır. Atlanmış veya yanlış sorular ham puanınıza eklenmez veya çıkarılmaz. Peki bu ham puanlar nasıl ölçek puanları olur? “Eşitlik, testin farklı formlarının veya test ettiğiniz öğrencilerin yeteneklerinin seviyesinin puanınızı etkilememesini sağlar. Eşitlik, farklı yönetimlerde testin farklı sürümlerini alan test katılımcıları arasında karşılaştırma yapmayı mümkün kılar. ” SAT Nasıl Puanlanır? sorusuna cevap vermeye daha yeni başladık. Boş ya da yanlış sorular size ekstradan puan kaybettirmez. Eğer bu yazıyı sınava girmeden önce okuyorsanız, sınavda sakın boş bırakmayın!

Matematik Bölüm Puanınızı Hesaplama

SAT Matematik’teki puanınızı bulmak nispeten kolaydır. Ham puanınızı 200 ve 800 arasındaki final puanlarınızı hesaplamak için adım adım gidelim. İki matematik bölümünün her birinde ham puanınızı hesaplayın (Hesap Makineli ve Hesap Makinesiz) . Bu, doğru cevapladığınız toplam soru miktarıdır. Hesap Makinesiz bölümünde mümkün olan 20 puan vardır. Hesap Makineli bölümde ise bu puan 38 olmaktadır. Doğru sayılarınızı toplayarak bir ham puan elde edeceksiniz. Collegeboard tarafından yayınlanan skor dönüşüm tablolarını kullanarak, ham puanınızı, 200-800 arasında bir puana dönüştürün.

Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma Puanınızı Hesaplama

EBRW ölçek puanınızı bulmak, Matematik Puanınızı bulmaktan biraz daha zorlayıcıdır çünkü performansınızı Okuma ve Yazma bölümlerinde birleştirmeniz gerekir. Okuma bölümünde ham puanınızı bulun. Bu, doğru cevapladığınız toplam soru miktarıdır. Mümkün olan en yüksek ham skor 52’dir. Writing bölümünde ise bu skor 44 olmaktadır. Yine tabloyu kullanarak 200-800 arasında bir puan hesaplayın.

En son 1600 üzerinden olan skorunuzu yani kompozit skorunuzu hesaplamak için  bu iki puanı ( SAT Matematik ve SAT İngilizce ) toplayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, her sınavın zorluğunun farklı olduğu buna göre her sınav için ayrı bir curve belirlendiği. Bu sebeple, her conversion chart sizin için doğru dönüşümü vermeyecektir. Fakat sınav zorlukları çok büyük miktarda fark yaratmadığından, aşağı yukarı aynı puana ulaşacaksınız.

 

2 Comments:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *