Yurtdışı Üniversitelerine Başvuruda Sizi İyi Gösterecek 7 Nokta

Uluslararası üniversite

Bir üniversite başvurusunda sizi iyi gösterecek olan nedir? Bu, hemen hemen her lise öğrencisinin üniversiteye başvururken bir noktada soracağı soru. Fakat belirgin bir kesinlik var mı? Neyse ki, cevap evet! Üniversitelerin başvuruda neyi aradığını, bir üniversite başvurusunda neyin iyi göstereceğini ve bir üniversite başvurusunda ne gibi efsanelerin bulunduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Üniversiteler Adaylarda Neye Bakmaktadır?

Üniversiteye başvuran herkes, “Üniversiteler başvuru sahiplerinde tam olarak ne arıyor?” Diye merak ediyor. Başka bir deyişle, bir üniversite başvurusunda neyin iyi göründüğü?

Elbette, tüm üniversiteler farklı olsa da, bazı okullar diğer okullardan daha fazla veya daha az değerli bazı niteliklere veya becerilere sahipken, tüm üniversiteler genellikle akıllı, çalışkan, hırslı ve tutkulu öğrenciler aramaktadır.

Bu nedenle, üniversite başvurunuz en etkileyici niteliklerinizi vurgulamalıdır. Örneğin, keman çalıyorsanız ve üniversitede müzik okumak istiyorsanız, başvurunuzun farklı alanlarındaki bu ilgiye dokunmak istersiniz.

İyi bir üniversitebaşvurusu da okula olan ilginizi sergileyecektir. Oraya gitmek isteğiniz yoksa, bir üniversiteye başvurmazsınız, değil mi? Okula tam olarak nasıl ilgi duyduğunuzu ve neden sizin ve hedeflerinize uygun olduğunu düşündüğünüzü “Özellikle Bu Üniversite” olmasını istyorsanız,bunu yazmanız gerekldir.

Bir sonraki Marie Curie veya Stephen Hawking olmanıza gerek yok , ancak yeni fırsatlara açık ve kendinize meydan okumaya hazır olmalısınız.

Genel olarak, bir üniversite başvurusunun temel amacı, diğer adaylardan olumlu, akılda kalıcı ve benzersiz bir şekilde öne çıkmanızı sağlamaktır.

Son olarak, bir başvuruda iyi görünen şey, üniversiteye ve üniversitenin değerine bağlı olarak değişecektir. Örneğin, standartlaştırılmış testlere çok fazla önem vermeyen üniversitelerde, yüksek SAT puanları büyük olasılıkla başvuruda önemli bir etken olmayacaktır.

Bu, üniversitelerin adaylarda aradığı konuya genel bir bakış. Peki bir üniversite başvurusunda gerçekten iyi görünen nedir? Daha sonra, başvurunuza dahil etmek için çaba göstermeniz gereken belirli özelliklere bakarız; böylece kabul edilme şansınızı artırabilirsiniz.

Bir üniversite başvurusunda sizi iyi gösteren nedir? 7 Anahtar Eleman

Hırs, tutku, gerçek ilgi ve akademik merak gibi önemli kişilik özelliklerine ek olarak, bir üniversite başvurusunda gerçekten iyi görünen nedir?

Genel olarak, harika bir başvuru aşağıdaki unsurların çoğuna veya tümüne sahip olmalıdır:

 • Yüksek not ortalaması
 • Yüksek test puanları
 • Özel, dürüst ve iyi yazılmış bir kişisel ifade
 • Eşsiz bir ders dışı ilgi ya da tutku
 • Ölçülebilir etkiye sahip gönüllü deneyim
 • Sizin adınıza yazılmış zorlayıcı tavsiye mektupları
 • İş deneyimi, özellikle akademik veya profesyonel ilgi alanlarınızla ilgili işler

Yukarıda sıralanan her bir kaliteye sahip değilseniz sorun değil, ancak yaparsanız hayallerinizin üniversitesine kabul edilme şansınız artacaktır!

Şimdi o zaman, bu özelliklerin her birine daha ayrıntılı olarak bir göz atalım.

# 1: Zorlu Derslerde Mükemmel Notlar

Üniversite başvurusunun ilk önemli kısmı not ortalamanızdır ve not ortalamanızı ve lisede aldığınız sınıfların türlerini içerir.

Çoğu insan, yüksek bir not ortalaması (tanımı farklı üniversitelerde değişebilir) bir başvuruyu daha güçlü hale getireceğine inanıyor. Ve bu doğru!

Asıl önemli olan, genel olarak yüksek bir genel not ortalamanıza sahip olmanız değil, başvurduğunuz üniversitedeki kabul edilen öğrencilerin ortalama genel not ortalamasından daha yüksek bir genel not ortama sahip olmanız değil

Bir üniversitein ortalama not ortalamasını bulmak için Google’da “[Okul Adı] kabul koşulları” nı arayın ve ardından o okulun veritabanı bağlantısına tıklayın. Bu sayfa, diğer kabul koşullarına ek olarak, okulun ortalama not ortalamasının ne olduğunu gösterir.

Yine de, sadece yüksek not ortalaması almakla ilgili değil; Bir kabul komisyonunu gerçekten etkilemek istiyorsanız, lise boyunca çeşitli zorlu derslere katılmalısınız. Bu, yalnızca temel düzeydeki dersleri değil, aynı zamanda bazı AP ve / veya IB derslerini, özellikle de iyi olduğunuz ve üniversitede veya yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyebileceğiniz dersleri almak isteyeceğiniz anlamına gelir.

Bir düşünün: mükemmel bir 4.0 ilk bakışta harika görünmekle birlikte, bu yüksek not ortalamalarını yalnızca en kolay sınıfları alarak ve kendinize daha üst düzey derslerle zorlamadığınız takdirde, transkriptlerinizin üniversiteyi etkilememesi muhtemel değildir.

Liseye daha düşük derecelerle başlasanız bile, yükseliş notu eğilimi başvurunuzu vurgulamak için harika bir nokta. Bu, karşı karşıya kalabileceğiniz herhangi bir zorluktan geri dönme kabiliyetine sahip olduğunuzu ve üniversitede çalışmak için gerekli işe koyulmaya istekli olduğunuzu göstermektedir.

# 2: Yüksek Test Puanları

Test puanları, çoğunlukla SAT / ACT puanları, üniversite başvrulularının bir diğer önemli parçasıdır (tabii ki, test puanları gerektirmeyen üniversitelere başvurmadığınız sürece).

NACAC raporunda, üniversitelerin % 83,1’i giriş sınavı puanlarının en azından orta derecede önemli olduğuna inanıyor. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar yüksek SAT / ACT puanı almaya çalışmanız hayati önem taşır, ideal olarak üniversiteleriniz için en az yüzde 75’lik bir oyundur.

Yüzde 75’inci, belirli bir okulda kabul edilen öğrencilerin% 75’inin bu puanı veya daha düşük seviyeyi elde ettiği anlamına gelir. Bu eşiğe ulaşma (veya bunu aşma), kabul edilen başvuru sahiplerinin çoğundan daha yüksek puan aldığınız anlamına gelir – ve o üniversitenin ortalama puanının çok üstündedir.

Bir okulun ortasındaki% 50’sini (yani yüzde 25 ve 75’inci SAT / ACT puanları) bulmak için Google’da “[Okul Adı]  kabul şartları” ifadesini arayın. Okuldaki ortalama SAT / ACT puanları da dahil olmak üzere gereksinimlerini görmek için sayfamıza tıklayın.

Burada, NYU için ortalama SAT puanının 1410 olduğunu görüyoruz – bu yüzde 95’te oldukça yüksek!

Gerçekten de bir başvuru sahibi olarak öne çıkmak için, en azından yüzde 75’ini hedeflemek isteyeceksiniz. NYU için, bu 1500, yüzde 99’a veya teste girenlerin% 1’ine tekabül ediyor.

Muhtemelen birden fazla okula başvuruda bulunduğunuz için, SAT / ACT hedef puanını, yani başvurduğunuz tüm üniversitelere girmenizi sağlayacak kadar yüksek bir puan belirlemeniz gerekecektir.

# 3: Samimi, Belirli ve İyi Yazılı Makaleler

Kişisel ifade, kişiliğinizi gerçekten gösterebileceğiniz tek alanlardan biri olduğu için üniversite başvurunuzun önemli bir parçasıdır.

Peki makalenizin kabul komitesini etkileyeceğinden nasıl emin olabilirsiniz? Genel olarak, üniversiteler kişisel bir denemede üç ana özellik aramaktadır:

1-Dürüstlük

2-Belirginlik

3-Okunuabilirlik

Makalenizin üç niteliğe de sahip olacağını garanti etmek için atabileceğiniz bazı adımlar aşağıda belirtilmiştir.

1.Adım: Beyin Fırtınası Yaşamınızdan Önemli Anlar

Üniversite sınavınız için yazdıklarınız okulunuzdan verilen talimatlara veya seçtiğiniz talimatlara bağlı olarak değişecektir

Genel olarak, aşağıdaki ölçütlere uyan bir konu seçmek istersiniz:

Bu gerçekten oldu ve sizin için önemliydi: Belirli bir olay hakkında yazıyorsanız, gerçekten olan ve kendinizi, hedeflerinizi ve / veya çıkarlarınızı nasıl tanımladığınız üzerinde büyük bir etkisi olması gereken bir şey olmalı.

Özel ve ilginç: Tonlarca diğer başvuruda da geçerli olabilecek geniş, evrensel bir konu hakkında yazmayın. Bunun yerine, size ve yaşamınıza özgü bir olaya, konuya, kişiye veya mücadeleye odaklanın.

Sizin için önemli olan bir şeyi ortaya koyuyor: Bu makale, kabul komitesinin sizin hakkınızda bilmesi gereken, sahip olduğunuz kişilik özelliği, bir çeşit zorluğun üstesinden nasıl geldiğiniz veya bir çalışma alanına nasıl ilgi duyduğunuz gibi, bir şeyi vurgulamak içindir. .

Olumlu bir yalınlığı var: Aşırı derecede hafif ya da neşe dolu bir konu seçmene gerek kalmasa da, kötü, tartışmalı ya da ahlaksız bir şeyden ziyade senin hakkında iyi bir şey ortaya çıkaran son derece olumlu bir yalınlığa sahip olması gerekir.

2.Adım: Denemenizi Yazın

Bir sonraki adım aslında kompozisyonunuzu yazmaya başlamaktır. Bu noktada gramer ve akış hakkında fazla endişelenmeyin; sadece fikirlerinizi toplayın ve makalenizde hangi detayların ve örneklerin işe yarayacağına karar verin.

Yazarken, iç sesinizi kanalize etmeyi unutmayın. Bu makale, üniversitelerin duymak istediklerini düşündüğünüz bir taklidi değil, sizin gibi gerçek olmalı. Yazının kabul komitesinin senin hakkında daha fazla şey öğrenmesinin bir yolu olduğunu unutma, bu yüzden gerçek kişiliğinden uzak durma!

Aynı notta, burada yaratıcı olmanız da sorun değil. Bu makale İngilizce dersi için yazacağın akademik bir makale değil, bu bir hikaye. Kronolojik olmayan bir organizasyon, gerçekçi diyalog ve akılda kalıcı görüntüler gibi çeşitli edebi tekniklerle yazınızı enjekte etmekten çekinmeyin.

Son olarak, istemi yeterince yanıtladığınızdan ve tüm teknik gereksinimlere (uzunluk gibi) uyduğunuzdan emin olun. Bir üniversitenin kompozisyon gereksinimlerini, başvuru koşulları sayfasına başvurarak veya Ortak Başvuru, Koalisyon Başvurusu veya Evrensel Üniversite Başvurusu web sitelerindeki talimatları okuyarak kontrol edebilirsiniz (başvurunuzu bu platformlardan biri aracılığıyla sunuyorsanız).

Elektronik olarak gönderdiğinizde çok uzun süren bir yazı kesilebilir, bu nedenle tüm gereksinimlere uyduğundan emin olun.

Adım 3: Birkaç Kez Düzenleyin ve Düzeltin

Üniversite kompozisyonunuz hakkında kaba bir taslak hazırladıktan sonra, teslim edilmek üzere parlatmanın zamanı gelmiştir.

Düzenlemenin en iyi yolu, makalenizi birkaç günlüğüne bırakmaktır. Bu size yazınızdan biraz daha uzakta olacak ve daha sonra yeni bir bakış açısıyla kompozisyonunuza geri dönebilmenizi sağlayacaktır.

Denemenizi okudukça, içinde belirlemeye çalıştığınız, belirsiz, garip veya alakasız tüm alanları işaretleyin. Dilbilgisi, imla ya da noktalama işaretindeki hatalar gibi belirgin yazım hatalarını veya hataları da düzeltmelisiniz.

Bu işlemi birkaç kez yaptıktan sonra kompozisyonunuzu okumak için birine verin. İdeal olarak, bu ebeveyn, öğretmen, danışman veya öğretmen gibi güvendiğiniz bir kişi olacaktır. Seçtiğiniz kişinin kompozisyonunuz hakkında net geri bildirimler sunmasını sağlayın ve tüm gereklilikleri yerine getirip getirmediğini kontrol edin. Makalenizi, aldığınız yorumlar doğrultusunda gerektiği şekilde düzenleyin.

Bunların hepsini tamamladıktan sonra, şimdi başvurunuzla göndermek için mükemmel bir üniversite sınavına sahip olmalısınız!

# 4: Ders dışı ilgi alanlarınız

Hemen hemen her üniversite boş zamanlarında ne tür ders dışı etkinlikler yaptığınızı veya yaptığınızı bilmek isteyecektir.

Nitekim, ankete katılan üniversitelerin% 38,5’i öğrencilerin ders dışı etkinliklerini orta derecede ya da önemli ölçüde dikkate almaktadır. Kendinize sorun: okul dışındaki çıkarlarınız neler ve bunlara nasıl katılıyorsunuz?

Buradaki hile, yaptığınız tüm rastgele aktivitelerin bir listesini değil, en tutkulu ilgi alanlarınızdan bir tanesine ve bunlara yaptığınız büyük başarılara ayrıntılı bir genel bakış sunmaktır.

Alanında çeşitli deneyimler ve yeterli geçmiş bilgisine sahip olmanın yanı sıra, sahip olduğunuz tüm önemli başarıları vurgulamak istersiniz. Mesela, belki ikinci sınıf lisenizdeki bir bilim fuarını kazandınız; en yakın zamanda, ulusal bir yarışmaya ödüllü bir buluş fikri gönderdiniz.

# 5: Zorunlu Tavsiye Mektupları

Çoğu üniversite, lise danışmanınızdan veya bir lise öğretmeninden (veya her ikisinden) en az bir tavsiye mektubu ister.

2018 NACAC araştırması, üniversitelerin% 53,5’inin öğretmen tavsiyelerini en azından orta derecede önemli bulduğunu,% 56.9’unun ise danışman tavsiyelerinin aynı olduğunu düşündüğünü göstermektedir. Bu nedenle, başvurunuz için mükemmel öneri mektupları almanın oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir öğretmenden bir mektup talep ediyorsanız, sınıfında iyi bir notu olan (ideal olarak A) ve yeteneklerini, isteklerini ve ilgi alanlarını bilen birini seçtiğinizden emin olun. Genellikle, bir çekirdek sınıfa ders veren bir öğretmenden (yani matematik, İngilizce, fen bilgisi veya sosyal bilgiler / tarih) en az bir mektup göndermeniz gerekir.

Alanında çalışan bir öğretmenden bir mektup almak da iyi bir fikirdir. Bu nedenle, AP İngilizce’nde bir A’nız varsa ve İngilizce’de büyük bir uzmanlık planlıyorsanız, öğretmenden bir tavsiye mektubu istemeniz harika olur.

İstediğiniz öğretmenle en iyi arkadaşlarınız olmak zorunda kalmazken, sizi sınıftan öte, kesinlikle iyi tanımaları gerekir, böylece sizi kabul eden, sizi özel yapan, yani kabul etmeye değer kılan kabul komisyonlarına etkili bir şekilde açıklayabilirler.

Örneğin, belirli bir öğretmenle araştırma yaptıysanız, bu öğretmenin koçluk yaptığı veya yönlendirdiği bir kulübün parçasıysanız veya bu öğretmene bir projede yardımcı olduysanız, bu sizin için bir mektup yazmayı istemek için iyi bir insan olacaktır.

Bir tavsiye mektubu yazarı aldıktan sonra, onlara zorlayıcı bir mektup hazırlamak için ihtiyaç duyabilecekleri herhangi bir malzeme veya bilgi sağladığınızdan emin olun.

 

# 6: Ölçülebilir Etki ile Gönüllülük Deneyimi

Üniversiteler, bir başvuru sahibi yalnızca gönüllü olmadığında değil, gönüllülük çabalarıyla da ölçülebilir bir etki yarattığında onu seviyor. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir yere veya bir kuruluş için gönüllü olduysanız, yardımınız, yardım etmeyi hedeflediğiniz grup, topluluk veya alanda gözle görülür, pozitif bir değişiklikle sonuçlanmalıdır.

Örneğin, yerel bir kütüphanede gönüllü olduğunuzu varsayalım. Belki kütüphane çalışmaya devam etmek için para almakta zorlanıyordu ve para toplamak için 24 saatlik bir okuma maratonu yapma fikrini ortaya çıkardınız. Bağış toplayıcı, hizmetinizin kütüphane üzerindeki olumlu etkisinin somut bir göstergesi olacak bir rakam olan 5.000 dolardan fazla para kazandı. Üniversite başvurunuzda, girişiminizin kütüphanenin açık kalmasına nasıl izin verdiğini özellikle anlatabilirsiniz.

Hizmetiniz üzerinde olumlu bir etki yapabilmek için liderlik rolü üstlenmenize gerek olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, üniversite kabul komitelerinde, genellikle, liderlik becerilerinin kanıt olduğunu gösteren öğrencilerin hayranları olduğu söylenir.

# 7: (İlgili) İş Deneyimi

Lisede yarı zamanlı bir iş yapmanıza kesinlikle gerek duyulmasa da, üniversite başvurularınızda, özellikle de çalışmak veya profesyonel olarak yapmak istediklerinizle ilgili her hangi bir iş deneyimine sahip olmanız konusunda, bazı konularda uzmanlık kazanmanıza yardımcı olacaktır. olumlu bir şekilde.

İşiniz sahip olduğunuz uzun vadeli bir akademik veya kariyer hedefine bağlı olmasa bile, sahip olduğunuz herhangi bir (yarı zamanlı) iş tecrübesi, başvurunuzu yerine getirmek için harika olacaktır çünkü sorumluluk, olgunluk duygunuzu ve Amaçlarınız için çalışmaya istekli olmak, genellikle üniversitedeki başarı için önemli sayılan temel nitelikleri.

Ayrıca, başvuruda işinizi ayrıntılandırmak için herhangi bir yeriniz varsa, işe başlamadan önce neden işe girdiğinizi ve sorumluluğun önemi veya belirli bir ekipmanla nasıl çalışacağınız gibi size hangi değerleri veya becerileri öğrettiğini açıklamanızı öneririm. Gelecekte tekrar kullanmak muhtemelen.

Bir Üniversite Başvurusunda Neyin İyi Göründüğü Hakkında 4 Efsane

Bir üniversite başvurusunda gerçekten iyi görünen nedir? Birçok öğrenci bildiklerini sanır, ancak gerçek şu ki, başvurunuzda neleri dahil etmeniz gerektiği konusunda birçok efsane var.

Aşağıda, üniversite başvurusu sırasında neyin iyi göründüğü hakkında ilk dört efsaneyi tanıtıyoruz.

1.Efsane: Çok Yönlü olma Başarı İçin Kritiktir

Bir üniversite başvurusunda neyin iyi göründüğü hakkındaki en yaygın efsanelerden biri, çok yönlü olma fikridir.

Birçok öğrenci, başvurularında tonlarca ders dışı etkinlik yapmaları gerektiğini varsayar; bunun, kendi ilgi alanlarını ve çeşitli alanlardaki bilgilerini vurguladığını düşünüyorlar. Ancak bütün bunlar gerçekten kabul komitelerine söyler: kendinizi çok zayıflatıyorsunuz ve (büyük olasılıkla) yaşamınızdaki belirli bir çabaya odaklanmıyorsunuz.

Üniversitelerin aslında görmek istediği şey başak, yani tek bir tutku. Bu, üniversitelerin kim olduğunuzu, neye ilgi duyduğunuzu ve hedeflerinizin ne olduğunu daha net hissetmelerini sağlar. Çiviye sahip olmak gerçekten anlamlı bir şekilde göze çarpmanızı sağlar, oysa iyi yuvarlaklaştırılmış olmanız sizi unutulmaz kılacak ve diğer başvuru sahiplerine çok benzeyecektir.

Sivri uçlar, özellikle Harvard, Yale ve diğer Ivy League seviyesindeki okullar gibi yüksek seçmeli üniversitelerde ve üniversitelerde önemlidir. Ivy League’e girmek için rehberimizde çivilerin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2.Efsane: Denemeler Önemli Değil

Time, üniversite başvuru yazılarının neden gerçekten bu kadar önemli olmadığına dair bir 2014 makalesi yayınladıktan sonra, öğrenciler ifadelerindeki tüm sıkı çalışmalarının sonunda hiç de önemli olmayacağından korkmaya başladı.

Ancak bazı üniversiteler kişisel kompozisyonlar gerektirmezken, çoğu üniversite en az bir veya iki deneme gerektirir – ve özellikle eşit derecede nitelikli iki başvuru sahibi arasında belirleyici bir faktör olarak kullanılıyorsa, ona iyi bir vurgu varacaktır.

Makaleye ciddi şekilde yaklaşmanız gerekse bile, tonlarca düşük dereceli ve zayıf test puanları için son derece iyi yazılmış bir kompozisyon için genellikle nadirdir. Kapak tarafında, harika bir başvurunuz varsa, ancak kötü yazılmış bir kompozisyonunuz varsa, bu kompozisyon tek başına reddedilebilir!

Bu nedenle, yukarıda listelenen tüm adımları uyguladığınızdan emin olun, böylece başvurunuz için mükemmel ifadeyi hazırlayabilirsiniz.

3.Efsane : Kolay Sınıfta Bir A Sert Sınıfta Bir B’den Daha İyidir

Birçok öğrenci, alacağınız sınıflara sadık kalmanın daha iyi olduğuna inanıyor, ancak üniversite başvuruları söz konusu olduğunda bu tavsiye yanlış yönlendiriliyor.

Genel olarak, üniversiteler AP ve onur dersleri gibi bir dizi zor ders alarak kendilerini zorlayan öğrencileri tercih eder. Ve onlardan mükemmel notlar almak zorunda değilsiniz. Örneğin, zorlu bir AP sınıfında B alırsanız, bu, yeni zorluklarla başa çıkmak ve üniversitede başarılı olmak için gerekli olan özellikleri sınırlarınızı, test etmek istediğinizi kabul komisyonuna vurgulayacaktır.

Öte yandan, her türlü kolay sınıfta olduğu gibi, tamamen etkileyici olmasa da, kendinizi geliştirmek ve daha üst düzey eleştirel düşünme becerilerinizi daha da geliştirmek istemediğinizi öne sürdüğü için üniversiteler kadar ilgi çekici değildir.

Tüm bunlar söyleniyor, aldığınız herhangi bir sınıfta (normal veya onur / AP) çok düşük dereceler almaktan kaçının. C ve D notları, AP sınıflarında zorlanırken bu notları almış olsanız bile, bir kabul komitesine harika görünmeyecek.

Zor bir sınıfta en az B veya B + alamazsanız, düşürmeniz ve o sınıfın normal sürümüne veya tamamen farklı bir sınıfa geçmeniz daha iyi olur.

4.Efsane : Sadece Mükemmel Başvuru Sahipleri Kabul Edilir

Birçok öğrenci, başvurularında ortalamanın altında bir test puanı veya bir sınıfta biraz düşük bir derece gibi küçük bir kusur varsa, üniversitee kabul edilme şansının hiç de zayıf olmadığını varsaymaktadır.

Bu sadece doğru değil.

Evet, çok düşük bir test puanı veya çok düşük bir transkript, bir üniversiteden reddedilmenize neden olabilir, ancak birçok üniversite, her bir başvuru sahibini bir bütün olarak ele aldıkları ve dikkate aldıkları anlamına gelen bütünsel bir kabul süreci kullanır. Bu nedenle, başvurunuzda o kadar da yıldız olmayan bir bileşen olsa bile, bu mutlaka reddedileceğiniz anlamına gelmez.

Aslında, özellikle Ivy League gibi seçici üniversitelerde, görünüşte “mükemmel” başvuranların reddedildiği davaları sıklıkla duyacaksınız. Bu daha olasıdır çünkü başvurularında büyük bir artış olmadı (yani, onları öne çıkaran bir şey).

Genel olarak, elinizden geldiğince en iyi başvuru üretmek için elinizden geleni yapın ve sonra iyi bir sonuç almayı umun!

Genel Anlamda: Üniversite Başvurularında Sizi En Uygun Aday Yapacak Kriterler

Üniversiteye başvurmak zordur ve başvurularınızı neyin öne çıkarması gerektiğini bilmek bile zordur. Bir üniversite başvurusunda gerçekten iyi görünen nedir?

Genel olarak konuşursak, üniversiteler tutkunuzu, entelektüel merakınızı, kendinize meydan okuma istekliliğini ve akademik başarılarınızı görmek ister.

Daha spesifik olarak, yine de üniversiteler tipik olarak aşağıdaki özelliklerin çoğuna veya tümüne sahip olan adayları tercih eder:

 • İyi notlar ve zorlu bir kurs yükü
 • Güçlü test puanları
 • Dürüst, özel ve anlamlı makaleler
 • Ders dışı etkinliklerinizde bir ani yükseliş
 • Tavsiye edici tavsiye mektupları
 • Yardım ettiğiniz gruplar veya yerler üzerinde net bir etkiye sahip gönüllü deneyim
 • İlgili veya etkili bir iş deneyimi

Son olarak, üniversiteye başvururken ve bir üniversite başvurusu için iyi şeyler düşünmeye çalışırken, başvuru süreciyle ilgili aşağıdaki gerçeklerin farkında olduğunuzdan emin olun:

 • Yuvarlaklaşmaktan daha iyi bir çiviye sahip olmak daha iyidir
 • Denemeler önemlidir!
 • Zorlu bir kursta bir B, kolay bir kursta bir A’dan daha etkileyicidir.
 • Başvurunuz mükemmel olmasa bile, hala hayalinizdeki okula girebilirsiniz

Sıradaki ne?

Harika bir üniversite başvuru sizi kabul ettirecek. SAT veya ACT puanınıza ve not ortalamanıza bağlı olarak hayalinizdeki okula girme şansınızın tahmini bir yüzdesini almak için üniversite kabul hesaplayıcımızı kullanın.

Harika bir üniversite başvurusunun sahip olabileceği tek şey yüksek SAT veya ACT puanıdır. ACT’de mükemmel bir 36 elde etme ve SAT’da mükemmel bir 1600 elde etme konusunda rehberlerimizde uzman önerileri alın.

Hangi üniversitelere başvuracağınızı bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Rehberimiz size üniversite seçimlerinizi nasıl daraltacağınızı öğretir, böylece sizin için en iyi okullara başvurabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *