Oxford Üniversitesi | En İyi Üniversiteler ve Okul Bilgileri

en iyi üniversiteler oxford üniversitesi

Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi ve dünyanın ikinci en eski hayatta kalan üniversitesidir. Tam kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, öğretimin 1096 yılına kadar uzandığına dair kanıtlar vardır. Oxford Üniversitesi, kent merkezinde ve çevresinde yer alan üniversite, 44 kolej ve salondan oluşuyor ve 100’den fazla kütüphane ile İngiltere’deki en büyük kütüphane sistemini oluşturuyor.

Oxford, küreselleşme ve küresel zorluklarla ilgili konularda araştırma yapmaya oldukça önem verir. Oxford eğitim ekibi ve araştırmacı öğrencileri, toplumumuza karşı, dil korunumundan yeni aşılara, yaşlanmadan obeziteye, yeni enerji kaynaklarından biyoçeşitliliğe kadar pek çok önemli sorunu ele alıyorlar. Hem modern dünyanın sorunlarını incelemek hem de eski dünyayı daha iyi anlamak için yenilikçi araştırma teknikleri ve modern teknoloji birleştiriyorlar.

Oxford, öğrencilerinin ve akademisyenlerinin ihtiyaçlarını, 100’den fazla kütüphane tarafından sağlanan geniş bir kütüphane hizmetleri yelpazesiyle karşılar. Ayrıca İngiltere’deki en büyük kütüphane sistemi yine bu üniversitededir.

Oxford Üniversitesi Mezunları

Toplamda 22.000’in üzerinde olan öğrencilerin, yüzde 40’ı uluslararası öğrencidir ve  140 civarında ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Victoria şairi Matthew Arnold tarafından “hayal kulesi şehri” olarak adlandırılan Oxford, İngiltere ve Galler’deki herhangi bir şehirden daha genç nüfusa sahiptir. Oxford, 120’den fazla Olimpiyat madalyası, 26 Nobel Ödülü sahibi, yedi şairi ödüllü ve 30’un üzerinde modern dünya lideri (Bill Clinton, Aung San Suu Kyi, Indira Ghandi ve 26 İngiltere Başbakanı) dahil 250.000’den fazla kişiden oluşan bir mezun ağına sahiptir.

Üniversite, Kimyada 11, fizikte beş ve tıpta 16 kişi ile Nobel Ödülü’nün sahibidir. Önemli Oxford düşünürleri ve bilim adamları arasında Tim Berners-Lee, Stephen Hawking ve Richard Dawkins yer alıyor. Aktörler Hugh Grant ve Rosamund Pike, yazarlar Oscar Wilde, Graham Greene, Vikram Seth ve Philip Pullman gibi kişiler de Oxford’a gitti.

Modern, araştırma odaklı bir üniversite olan Oxford’un çok sayıda güçlü yanı var. Birleşik Krallık’taki en büyük ve yaşam bilimleri, fizik bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler arasında dünyanın en büyük on üniversitesi arasındadır.

İngiltere’nin AB üyeliği de Oxford’un Avrupa araştırma işbirliklerine katılımını sağladı. Ayrıca okulun AB araştırma fonlarına erişim imkanını garantiledi.

Oxford Üniversitesi Konaklama

Tüm lisans öğrencilerine çalıştıkları ilk yıl boyunca ve kurslarının en az bir yılı boyunca konaklama imkanı sağlar. Birçok kolej aynı zamanda lisansüstü öğrencilere konaklama imkanı da sağlayabilir. Bir lisans öğrencisi olarak, kolejden ayrılmayı ve Oxford’da öğrenci dairesinde arkadaşlarınızla birlikte yaşayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Farklı Kolejlerin sunduğu konaklama yerlerini görmek için Yaşam Masrafları’na bakabilirsiniz.

Üniversite Öğrenci El Kitabı, Oxford Üniversitesi’nde sunulan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz genel bilgi ve rehberlik sağlar. Ayrıca, üniversitenin kodları, düzenlemeleri, politikaları ve prosedürleri hakkında resmi bir bildirim ve açıklama sağlar.

Bir sonraki üniversite olan Cambridge Üniversitesi hakkında bilgi almak için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *