İyi “ACT Essay” Puanı Nedir? Nasıl Elde Edilir?

ACT_essay

ACT çalışırken, ACT kompozit hedef puanınızı hesaplamak yeterince kolaydır. Peki, Essay puanınız bütün bunlara nasıl uyuyor? İyi bir ACT Essay puanı nedir? Bunu nasıl çözeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İyi ACT Essay Puanı Nedir?

İyi bir essay puanı, hedeflerinizin ne olduğuna bağlıdır. Bu hedefler somut ve başvuruda bulunduğunuz kolejler tarafından belirlenmelidir. Bunun neden iyi, kötü ve mükemmel bir ACT puanı aldığına dair makalemizde gerçekten önemli olan tek faktör olduğunu öğrenin.

Peki, hedef ACT Yazma Puanınızı nasıl buluyorsunuz?

Adım 1: ACT Essay Gerekli mi?

Özellikle, artık SAT makalesi artık zorunlu değildir, birçok okul, ACT sınavına gerek duyulup duyulmayacağı konusundaki tutumlarını yeniden değerlendiriyor (çünkü okullar genellikle iki test arasında tutarlı bir standarda sahip olmaktan hoşlanıyor).

Bazı kolejlerde ACT Essay isteğe bağlıdır, bazıları ise hiç düşünmez. Bu konuda emin olmak için hangi okulların ACT Essay istediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı okulların sitelerinde bulunan kabul şartlarını dikkatlice inceleyin.

 

Adım 2: Örnek Bir Şablon Kullanın

Hedef ACT puanınızı belirlemenize yardımcı olacak kullanışlı bir yazımız bulunmaktadır. Şimdilik, sizin için iyi bir ACT Essay puanının ne olduğunu bulmak için bir şablona uygulamalısınız, ancak kesinlikle hedef ACT bileşik puanınızı bulmak için ikinci bir sayfa daha doldurmanızı da tavsiye ediyoruz.

 

Adım 3: ACT Essay Puan Verilerini Alın

Verileri her okulun kabul web sitesinden almaya çalışabilirsiniz, ancak kabul siteleri özellikle standart bir şekilde düzenlenmemiş olduğundan, bu zaman alıcıdır ve her zaman yararlı olmayabilir.

ACT Essay puanları için en iyi veri kaynağı, eğer okul yayınlamayı seçerse, okulun Ortak Veri Setidir. Ortak Veri Seti veya CDS, okullara doldurmayı seçebilecekleri ve öğrencilere okul hakkında standart bir şekilde bilgi vermek için çevrimiçi hale getirebilecekleri bir anket öğesi grubudur. CDS’nin İlk Kez, İlk Yıl (Birinci Sınıf) Kabulü ile ilgili bölümü, öğrencilerin ACT Yazmadaki 25. ve 75. Yüzdelik Puanları hakkında bilgiler içerebilir.

Okulların CDS’yi doldurması zorunlu değildir ve onlar da yazsa bile ACT Yazma ile ilgili bilgileri doldurmaları gerekmez, bu yüzden her zaman bu bilgileri bulamazsınız, ancak CDS en iyisidir ACT Yazma puan bilgisi için tarih ve güvenilir kaynak.

Üçüncü bir seçenek Google’a gidip bu veriler için diğer kaynakları araştırmaktır; Ancak, bu tür gayri resmi bilgiler ile okullar tarafından yayımlanan resmi veriler arasında ayrım yapmanız gerekir.

 

Adım 4: İki Sütunun Ortalaması

25. ve 75. yüzdelik puanları toplayın, ardından her sütunun ortalamasını bulun. Listelenen okullara girme şansınız çok yüksek olacağından, hedef ACT Yazma puanınız olarak yüzde 75’lik puanı almanızı tavsiye ederiz. Beşeri bilimler programlarına başvuruyorsanız, belirli kurslara yerleştirmek için kullanılabileceğinden, ACT Writing için daha yüksek bir hedef puan almayı düşünebilirsiniz.

Yüzdelik puanların ne anlama geldiğine dair hızlı bir tazeleme: 25. yüzdelik, katılan öğrencilerin yüzde 25’inin bu sayı altında veya altında (ortalamanın altında) bir puana sahip olduğu anlamına gelir. Yüzde 75, öğrencilerin yüzde 75’inin bu sayı altında veya altında bir puan aldığı anlamına gelir (ortalamanın üstünde).

Örneğin, Northwestern Üniversitesi için 25. / 75. yüzdelik ACT Yazma puan aralığının 7/10 olduğunu varsayalım. 75nci yüzdelik puanın (a 10) üzerinde puan alırsanız, Yazma puanınız kabul şansınıza yardımcı olacaktır; 25. yüzdelik puanın (7-8) altında bir puan alırsanız, Yazma notunuz kabul edilme şansınıza zarar verebilir.

 

ACT Essay Puan Verisi Elinizde Yoksa?

Ne yazık ki, çok az sayıda kolej aslında ACT Writing skor alanlarını serbest bırakmaktadır. Nadiren, okul web sitelerinde bilgiye kolayca ulaşılabilir (giriş sitelerinde standart bir format bulunmadığından) – bunun yerine, bir okulun en son Ortak Veri Kümesini aramanız veya üçüncü taraflarca sağlanan verilere güvenmeniz gerekir.

ACT Yazma puanları için hiçbir veri yoksa, ACT Yazma puanınızın nerede olması gerektiğine dair kaba bir fikir edinmek için okulun karma ACT puan aralıklarına bir göz atabilirsiniz.

ACT Yazımında tüm alanlarda (veya 12/12) 6 puan almak için olağanüstü bir beceri gerektirdiğinden, en rekabetçi okullar bile makalenin 9 / 12’sini kabul edecektir (bu sizi ACT Yazma için yüzde 95’e düşürür), Okulun ACT kompozit aralığı 32-35 olsa bile.

ACT bileşik puanları ve ACT Yazma puanları için yüzde oranlarını karşılaştıran bir grafik oluşturduk. Bu çizelgeyi, Yazma puanınızın nereye düşeceğini, bileşik puanınıza bağlı olarak kabaca çözmenize yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

PercentileComposite Score (1-36)Writing Score  (2-12)
1003612
9934-3511
9831-3310
9528-319
8723-288
6420-237
4516-206
2314-165
1112-144
311-123
11-112

Örnek olarak, Northwestern’in ACT bileşik puanları için 25/75 aralığı 31-34 olduğundan, 12’den 9 ile 11 arasında bir ACT Yazma puanını hedeflemelisiniz.

Genel olarak, Yazma puanınızın yüzdesi, kompozit puanınızın yüzdelik kısmının genel oyunda (5-10 puan arasında) olduğu sürece, iyi olacaksınız.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *