Düşük GPA Yüksek SAT / ACT: Ne Yapmalısınız?

düşük gpa yüksak sat act skoru

Diyelim ki SAT sınavından 1500 üstü ya da ACT sınavından 32 üstü puan aldınız ama Genel Not Ortalamanız (GPA) düşük. Hala en iyi üniversitelere girebilir misiniz? Düşük GPA yüksek SAT / ACT puanı uygulaması ile ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Bu yüksek puan düşündüğünüzden çok daha değerli olabilir!

Düşük GPA Yüksek SAT & ACT Tek Kriter Değil

Yüksek SAT / ACT puanınız akademik yeteneklerinizi ve entelektüel yeteneklerinizi kanıtlar. Süper akıllı olmaksızın yüksek bir GPA elde etmek mümkün olsa da (bazı okullar GPA’ları şişirdiğinden), önemli bir entelektüel yeteneğiniz yoksa yüksek bir SAT / ACT puanı elde etmek neredeyse imkansızdır. Üniversiteler bunu biliyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de az önce söylediğimiz gibi, üniversitelere tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını biliyor.

SAT ve ACT ulusal, standartlaştırılmış testler olduğundan, iyi uygularsanız, tüm başvuru havuzuna göre çok iyi bir şekilde toplanırsınız. Örneğin, 34 ACT’niz varsa, bu, ülkenin% 99’undan daha yüksek puan aldığınız anlamına gelir. Akılda tutulması gereken diğer bir konu ise, SAT / ACT puanınızın kabul edilen ortalama öğrenci puanının üzerinde olduğu okullara başvurmanızın, okulunuzun ortalamalarını yükselteceğinden, kabul edilme olasılığınızı artırmasıdır. Unutmayın, kolejler de skor profillerini en üst düzeye çıkarmaya çalışıyor ve daha yüksek SAT / ACT puanlarına sahip öğrenciler almak onları iyi gösteriyor.

Kötü Haber – Düşük GPA

Transkript ve GPA’nız özellikle rekabetçi okullar için çok önemlidir. Stanford, kabul web sitesinde şöyle diyor: “Lisede kendinize meydan okumanızı ve iyi bir performans göstermenizi bekliyoruz. Akademik kayıtlarınızı değerlendirmemizi sağlayan en önemli kimlik lise transkripti. ”

Transkript – GPA’nız dahil – neden bu kadar önemlidir? GPA’nız performansınızı uzun bir süre boyunca gösterdiğinden ve zorlu sınıflarda başarılı olmanızı sağlar. Bu, kolejlerin kendi sınıflarında başarılı olup olmayacağına karar vermelerine yardımcı olmak açısından önemlidir. Düşük gpa sahibi bir öğrenciyseniz, üniversite başvurularına başlamadan önce bunu yükseltmek için fazla zamanınız yoktur. Peki ne yapabilirsiniz? Kolejlerin düşük GPA’nız ve yüksek ACT / SAT kombinasyonunuz hakkında ne düşündüklerini, sahip olacakları soruları ve kesin koşullarınızın ne olduğuna bağlı olarak size ipuçları vereceğiz.

Kabul edilen öğrenci GPA aralığının hedef okullarda neler olduğunu öğrenin. “[Üniversitenin Adı / Üniversite] Ortalama GPA Kabul” veya “[Kolej / Üniversite Adı] Kabul Koşulları” nı arayarak bunu yapabilirsiniz.

GPA’nız kapsama alanı dışındaysa, özellikle de başvurunuzun geri kalanı güçlü ise, yüksek SAT / ACT puanınız GPA’nız için olasıdır. Ancak, GPA’nız aralıklarının çok altındaysa, GPA’nızın neden düşük olduğunu açıklamak için uygulamanızı kullanmanız özellikle önemlidir. Öyleyse, zor bir üniversiteye gidiyorsanız veya aralık dışı GPA’ya sahipseniz, ne yapacağınızı öğrenmek için bir sonraki yazımızı okumaya devam edin!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *