IB okumanın eksileri ve artıları

ib eğitimi almanın faydaları

Bu yazıyı okuyorsanız, Uluslararası Bakalorya eğitimi almanız gerekip gerekmediğini araştırmaya çalışıyorsunuz. Açıkçası IB eğitimi almaya karar vermek zor karar. Bu seçimde yanlış karar vermenin yolu, neyin peşinde ve ne zaman çalıştığınıza dair seçeneklerinizi sınırlandırmak gibi, çok fazla faktör var.Cidden, lisenin stresli sonlarına yaklaşırken ihtiyacınız olan son şey “müfredat pişmanlığı” olacaktır. Üniversite için bu telafi edilebilir bir durum ama lise için çok büyük bir zaman kaybı anlamına gelir.

Peki bu büyüklükte bir karar verirken ne yapmalısınız? Bizim tavsiyemiz artıları ve eksileri ile bir liste yapmanız. Şu an elinizde bizim oluşturduğumuz bir liste var. Bu liste size yol gösterici olacaktır. Ayrıca IB öğrencisi olup olmamanız gerektiğine dair yaptığımız testi, bu yazıyı okuduktan sonra çözebilirsiniz. Link: Test – 3 Soruda IB okumalı mısın hemen öğren

IB Okumanın Artıları

1-Küresel Tanınırlık

IB Diploma Programı, sizi dünya sahnesine anında sokan ve uygulamanızı bağlamsallaştıran tüm önde gelen üniversiteler tarafından tanınır. IB sınavlarını ve IB eğitimini hangi ülkede aldığınızdan bağımsız olarak, sonuçlar aynıdır ve tüm kabul memurlarınca tanınır.

2-Üniversite Hazırlığı

IB Diploması, bir “üniversite hazırlık programı” olmakla birlikte size yüksek öğrenim seviyesinde başarılı olmanızı sağlayacak beceri ve öğrenme yollarını öğretir. İki yıllık bir eğitimden sonra, üniversite tarzı rapor ve makale yazımı, kaynak gösterme ve bağımsız araştırmaların nasıl yapılacağı gibi temel becerileri edinmiş olacağınızı söylemek doğru olacaktır. Hatta Extended Essay ile birlikte kapsamlı bir 4000 kelimelik araştırma yazınızı yazdınız.

Daha geniş anlamda, zaman yönetimi ve kendi kendine çalışma konusunda uzman olacaksınız. IB’nin ağır iş yükü, size iyi çalışma alışkanlıklarını geliştirmeye ve zamanınızı daha iyi yönetebilmenize yardımcı olacak yollar üzerinde çalışmaya zorlar. IB konuları (özellikle HL olanlar) birinci yıl üniversite içeriğiyle eşittir ve bu da geçişinizi daha kolay hale getirecektir.

Sadece bu da değil, eleştirel düşünmeyi öğreneceksin. Felsefeye dayalı bileşen olan Bilgi Teorisi (TOK), sizi kutunun dışında düşünmek ve sorgulayıcı bir zihin geliştirmek için eğitecektir. Bu genişletilmiş düşünce, birçok farklı kavram, görüş ve tabi ki farklı düşüncedeki insanlarla karşılaşacağınız üniversite için gereklidir!

3-Geniş kapsamlı eğitim

IB’de, diğer ders programlarından çok daha geniş bir konu yelpazesini öğrenirsiniz. IB’de sadece daha geniş bir konu yelpazesi seçmek zorunda değil, aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha geniş bir aralığa sahipsiniz. IB Diploma’da sunulan dersler arasında birçok okulda bulamayacağınız psikoloji, felsefe, film, bilgisayar bilimi ve küresel politika yer almaktadır. Ancak, IB Diploma Programı’nın hedeflerinden biri olan “çok yönlü öğrenciler” geliştirmek için seçim yapmak gerekmektedir. Hiç kimse her şeyde mükemmel değildir ve bu IB’nin bu kadar zorlu olmasının nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, daha yoğun olarak sevdiğiniz konuları çalışma seçeneğine sahipsiniz. IB’de, öğrenciler bazı konuları daha yüksek seviyede (HL), bazıları ise standart seviyede (SL) alabilirler. Bu sayede iyi oldukları dersleri HL alarak başarılarını gösterebilirler.

4-Kişisel Gelişim

IB’de sadece öğrenci olarak değil, insan olarak da büyüyorsunuz. IBO’nun IB programlarına yönelik hedeflerinden biri, öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra anlamlı katkılarda bulunmaya devam edecek daha fazla sosyal bilinçli yetişkin yaratarak daha barışçıl bir dünya yaratmaktır. Bunlardan bir kaç tanesinden kesinlikle faydalanabiliriz! Bu, IB’nin Creativity, Activity, Service (CAS) bileşeninin devreye girdiği yerdir, bu da öğrencileri sınıf dışındaki etkinliklere dahil ederek duygusal ve sosyal gelişime vurgu yapar.

IB Okumanın Eksileri

1-Çalışma Uzunluğu

IB’de iyi yapmak için “uzun süreli öğrenen” olmanız gerekir. Bu diploma programı İki yıllık bir süre boyunca tutarlı çalışma ve sağlam performans gerektirir.

2-Ağır İş Yükü

IB’de, sadece altı zorunlu dersle gelen tüm ödevler değil, aynı zamanda üç temel bileşen için yapmanız gereken makaleler, sunumlar ve projeler de vardır: EE, TOK ve CAS.

Bu onu çok daha zorlu ve yoğun içerikli bir ders haline getiriyor ve bu yüzden gayretli ve organize olmanın akıllı olmaktan daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm etkinliklere uymanız için zamanınızı iyi bir şekilde yönetebilmeniz gerekir.

3-Daha Az Esneklik

IB Diploması altı kategoriye yayılmış altı konu ödeneği olan sert bir müfredattır, ya da sanat kategorisini saymazsak yaklaşık olarak esnek olan beş derstir. Sadece bu değil, sizin için mevcut olan konuların miktarı, okulunuzun sunduğu şeylere bağlıdır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *