İyi SAT Puanı Nedir?

SAT için iyi bir puan

İyi bir SAT puanının ne olduğunu merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Uzun zamandır hem öğrencilerden hem de velilerden aldığımız en önemli sorulardan biriydi. Cevap kısa ve muhtemelen sinirinizi bozacak cinsten: Bu kim olduğunuza ve puanınızla ne yapmak istediğinize bağlıdır.

İlk kez SAT alan bir gençseniz, üzerinde çalışmanız gereken akademik alanlar hakkında size değerli bilgiler verdiğinden, herhangi bir puan iyi bir puandır. Daha sonra bu alanları iyileştirmeye ve SAT’yi tekrar almaya odaklanabilirsiniz.

Eğer üniversiteye başvuracak bir öğrenciysen okula kabulün için burada aldığın puan ve başvurunda kendin ile ilgili söylediğin bütün yetkin bilgi ve donanımlara bağlıdır. Örneğin, bu skoru alan bir lise öğrencisin zorluğu ile sürekli lisede AA alan öğrencinin zorlanması birbirinden farklıdır. Bu puanın ve becerilerin yüksek oranda başvuru olan okullara başvurunda yardımcı olmaktadır ancak daha seçkin ve iyi üniversitelerde bu durum bu kadar da kolay değildir.

Puana Farklı Bir Bakış Açısı

Üniversite başvurunuzu karmaşık bir tarif olarak düşünün. SAT puanınız sadece bir bileşen. Emin olmak önemli bir şey ama tek başına yeterli değil.  Ancak, puanınız başvurunuzda diğer her şeyle birleştiğinde mesela genel not ortalamanız(GPA), ders dışı kitaplarınız ve kişisel makaleniz gibi şeyler o zaman sizi çok tatmin edecek bir kabul mektubu almanız çok olası olacaktır.

Bunların ışığında baktığımızda en önemli anahtarınız:  çok iyi bir puan. Çünkü o sizi bunlarla birlikte hayallerinizi kurduğunuz üniversiteye götürecek tek kriterdir.

Aşağıdaki bilgiler, nereye gitmek istediğinizi ve hangi puanların oraya ulaşmanıza yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Ne İstediğinizi Düşünün

İdeal üniversite deneyimini hayal etmek için biraz zaman ayırın. Ne görüyorsun? Büyük bir şehirde mi yoksa küçük bir kasabada mı? Güçlü bir tiyatro programı veya son teknoloji bilgisayar laboratuvarı var mı? Aradığınızı eşleşen okulları bulmak ve bir üniversite listesi oluşturmak için BigFutureTM’deki Kolej Arama aracını kullanın.

2. Puan Aralığını Anlayın

SAT için skor aralığı 400−1600; Bu toplam puanın. Kanıt Tabanlı Okuma ve Yazma (ERW) bölümü ve her biri 200−800’lük bir skor aralığına sahip olan Matematik bölümündeki puanlarınızın toplamıdır.

3. Sayılara Takılmayın

Biz ciddiyiz. SAT puanınız üniversite başvurunuzun önemli bir kısmıdır, ancak tek bölüm bu değildir. 1600 elde etseniz bile, uygulamanızın geri kalanı üniversitenin aradığı şeyle eşleşmezse başvurunuz konusunda hiçbir garanti verilemez.

4. Ortalama SAT Puanlarını Kontrol Edin

Kabul edilen öğrencilerin ortalama puanları okuldan okula değişir. Yüksek derecede seçkin kolejler başvuru sahiplerinin küçük bir yüzdesini kabul etmektedir, bu nedenle kabul ettikleri öğrencilerin çoğu, en yakın SAT puanlarına sahip olma eğilimindedir.

Devlet okulları veya toplum kolejleri gibi diğer kolejler de başvuru sahiplerinin daha yüksek bir yüzdesini kabul etmektedir, dolayısıyla ortalama puanlar genellikle daha düşüktür.

Sonraki Adım : Uygulama ve Gelişim

Ne puanı alırsanız al, neredeyse her zaman daha iyisini yapabilirsin. Puanınızı iyileştirmenin iki kolay yolu:

1. Daha fazla pratik yapın

Özellikle, bu konuda kişinin uzmanları tarafından verilen kurslar ile bunlara ek olarak izleyeceğiniz SAT eğitim videoları sizin için yararlı olacaktır.

Resmi SAT Alıştırması ücretsizdir, çevrimiçidir ve size en çok üzerinde çalışmanız gerekenleri içeren sıfırları içeren kendi çalışma planınızı verir.

2. SAT’yi tekrar alın

SAT’ı ikinci veya üçüncü kez alan öğrenciler sürekli olarak daha yüksek puanlar alırlar. Testi tekrar alırsanız daha iyi yapabileceğiniz bazı nedenler şunlardır:

  • Okulda daha çok şey öğrenmiş olacaksınız.
  • Ders çalışmak için daha fazla zamanınız olacak.
  • Ne tür sorular bekleyeceğinizi bileceksiniz.
  • Daha rahat edersin.
  • Ayrıca bazı üniversitelerde üst düzey puanlama politikasından faydalanabilirsiniz. Süper puanlar, en iyi toplam puanınızı almak için kolejler en iyi ERW puanınızı en iyi Matematik puanınıza (bu puanlar farklı tarihlerden olsa bile) eklediğinde ortaya çıkar.

Bir şey daha

Stres yapmana gerek yok. SAT puanınız ne olursa olsun, sizin için uygun bir kolej var – sadece onu bulmak zorundasınız. İyi şanslar!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *