Adım Adım : Uluslararası Bir Öğrenci Olarak İngiltere’de Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz

İngiltere'de eğtim

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına, güzel tarihi kasabalara ve hareketli canlı şehirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Eğer bu ülkede okumayı kafaya koyduysanız bunun nedeni hiç de şaşırtıcı değil. Ama nereden başlamalısınız?

Öncelikle şunu bilmelisiniz: UCAS (Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi) İngiltere merkezli bir kuruma girme biletinizdir.

Ayrıca, üniversiteye özgü uygulamaları yapmanız gereken ABD sistemine göre, İngiltere’de bir kişisel mektup yazmanız, en fazla beş üniversiteye başvurmanız ve hepsini bir çevrimiçi portal üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir.

Bakıldığında kolay gibi duruyor. Ancak ilk defa yapacaklar için aslında durum sanıldığu kadar kolay değil. Bu aşamada İngiltere maceranıza başlamak için neler yapmanız gerektiğini ve nelere ihtyicanız olduğunu sizler için derledik.

 

Eğer Avrupa Birliği içinde bir ülkedeyseniz, şu anda İngiliz bir başvuru sahibi ile aynı muamele görürsünüz, bu adımların çoğu gerekli değildir.

Ancak, Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz 2019-2020 üniversite kabul yılı için aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekebilir.

1. Tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olun

Öncelikle, erken başlayın – son günleri kaçırırsanız çok az şey yapılabilir ve İngiltere’de eğitim görmek için ölmüşseniz bir yıl daha beklemeniz gerekebilir. Başarılı olmak için gerekli tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmanız da önemlidir.

İhtiyacın olacak:

 • Güncel bir pasaport
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi
 • Çalışmalarınızı nasıl finanse edeceğinizin kanıtı
 • Bir Tüberküloz testi (bazı ülkeler)
 • Ve muhtemelen daha fazla İngiltere’de okumak için, IELTS sınavına ya da eşdeğerine, derslerinizi tamamlamak için yeterli İngilizce dil bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Londra’da öğrenim görmeyi ümit ediyorsanız, eğitiminiz boyunca yaşam masraflarınız için aylık olarak en az 1,020 £ (US $ 1,430) olduğunu hatırlatmak isteriz. Londra dışında bu, ayda 820 sterline (1.150 $) düşüyor.

Birleşik Krallık’a birçok ülkeden girenlerin, Tüberküloz (TB) için temizlenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle, ülkenizin bu listede olup olmadığını kontrol edin ve test edin.

UCAS web sitesini düzenli olarak tüm başvuru tarihleri ile günceller; bu yüzden kaçırmadığınızdan emin olun. Tıp, veterinerlik bilimi veya başka bir çok ders çalışmak için başvuruyorsanız veya Oxford veya Cambridge‘e başvuruyorsanız, son tarihinizin diğer derslerden veya üniversitelerden daha erken olması muhtemeldir, bu yüzden ayrıntıları kontrol ettiğinizden emin olun.

2. Bir kurs bulun ve Üniversitelerinizi seçin

İngiltere’de, üniversiteye başvurmadan önce branşı seçersiniz ve o çalışma alanı için tutkunuz başvurunuzun önünde olmalıdır.

Emin değilseniz, size hitap eden bir branşı bulmak için web sitemizi arayabilirsiniz. Başvurmak için en fazla beş üniversiteyi seçebilir, bu sayede hangi kurumların branşınızı önerdiğini ve web sitelerini keşfetmeyi eğlenceli bir şekilde araştırabilirsiniz. Üniversitelerin UCAS kodlarını not etmeyi unutmayın.

3. Kişisel mektubunuzu yazın

Kişisel mektubunuz, diğer tüm öğrencilerden ayrılmanızı sağlar ve benzer dereceler ve arka planlara sahip rakiplerle karşılaştığınızda başarınızın anahtarıdır. Kendinizi ve seçtiğiniz branşa olan sevginizi anlatmak için maksimum 47 satır veya 4000 karakter (kelime değil) kullanmalısınız.

Ayrıntıları, ilginizi çeken şey, üniversiteye ne getireceğiniz, niçin bu branşı seçtinizi ve gösterdiğiniz ilgi size kalmıştır.

4. UCAS aracılığıyla uygulayın

UCAS’ın web sitesinin gezinmesi kolaydır ve süreç boyunca size rehberlik edecektir. Kişisel bilgilerinizi, kursunuz ve üniversiteleriniz için daha önce topladığınız UCAS kodlarını ve kişisel mektubunuzu doldurmanız gerekecektir.

Daha önce yazdığımız gibi, her bir uygulamanın belirli bir üniversiteye uyarlandığı ABD’den farklı olarak, başvuru yaptığınız tüm üniversitelere aynı başvurular gönderilecektir.

Şu anda, UCAS sadece bir branşa başvuruyorsanız 13 £ (18 $), birden fazla üniversiteye veya branşa başvuruyorsanız 24 sterlin (33 ABD Doları) ücret ödenmesini ister. Ücreti öde ve sonra yapacak bir şey yok, arkanıza yaslan ve bekle…

Eğer başarılıysanız, size kabul edilen üniversite tarafından gönderilen tek bir referans numarası ile sanal bir belge olan CAS formunuzu (Çalışmaları Kabul Etme) alabilirsiniz.

Öğrenci vizesine başvurmak için ihtiyaç duyacağınız şekilde bunu güvenli bir yerde saklayın (kaybetmeyin). Ayrıca, branşınızın detayları, başlangıç ​​tarihi, öğrenim masrafları ve üniversitedeki bir yerin resmi onayını da içeren, bilmeniz gereken tüm önemli bilgilere sahip olmalısınız.

5. Göçmenlik Sağlık Tazminatı için Öde

Eğitim süresi boyunca ücretsiz sağlık hizmeti almak için, bir yıl boyunca geçerli olan 150 £ (US $ 210) Göçmenlik Sağlık Harcaması (IHS) ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücreti online ödeyebilirsiniz.

Vize başvurusunda bulunmanız için ödeme makbuzunuzu güvenli bir şekilde saklayın.

6. Vize için başvur

Eğer İngiltere’de bir tam diploma ya da altı ay veya daha az bir süredir çalışıyorsanız, bir online başvuru yoluyla edinebileceğiniz bir Öğrenci Ziyaretçi Vizesi alıyorsanız, bir Seviye 4 (Genel) Öğrenci Vizesine ihtiyacınız olacaktır. Uygulamanızın bir parçası olarak parmak izinizi ve fotoğrafınızı bir Vize başvuru merkezinde (Biyometrik İkamet İzni almak için) almanız gerekmektedir.

Bunun için zamanlamalarınıza dikkat edin: uygulamanın kursun başlamasından en az üç ay önce olması gerekir, ancak CAS formunuzu aldıktan sonra altı aydan fazla olmamak için tarihlerinizi göz önünde bulundurun.

4. Seviye vize için altı aylık bir Öğrenci Ziyaretçi vizesi için £ 310 (US $ 435) ve 83 £ (116 $) ödemeniz gerekecektir.

Bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak vizenizi daha hızlı alabilmeniz için vize başvuru merkezinize danışabilirsiniz.

7. Vize görüşmesi

Vize mülakatına, bir vize başvuru merkezinde veya büyük olasılıkla üniversiteniz, kursunuz ve mali durumunuz hakkında sorular sorulacak olan video linki aracılığıyla davet edileceksiniz. Tüm belgelerinizi hazırda  bulundurun ve Birleşik Krallık’taki eğtiminiz için umutlarınız hakkında İngilizce konuşmaya hazır olun.

İhtiyaç duyacaksınız:

 • UKVI onaylı TB Test Merkezi’nden Tüberküloz Tarama Sertifikası
 • CAS formu
 • Geçerli pasaport
 • CAS formunda belirtilen İngilizce dil yeterlilik testi
 • Finansal kanıt, çalışmalarınızı finanse edebilir
 • İki vesikalık fotoğraf
 • CAS formunda belirtilen akademik sertifikalar
 • Orijinal doğum sertifikası (ve İngilizce değilse de çeviri)
 • Göçmen sağlık ücreti için ödeme belgesi

 

Eğer buraya kadar olan tüm aşamaları sorunsuz bir şekilde geçerseniz artık İngiltere’de üniversite okumaya hazırsınız demektir. Bu yeni yolculuk ve eğitim hayatınız için mutluluk duyabilir ve orada neler yapacağınıza odaklanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve sınavlar için web sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *