Üniversite Fuarlarında Sormanız Gereken Sorular

universite tanıtım fuarı

Bir üniversite fuarından en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz en önemli şey, önceden hazırlanmaktır. Ne yaptığınızı ya da niçin yaptığınızı bilmeden bir üniversite fuarına gitmeyin, ya da üniversite temsilcilerinin zamanını kendinizinki kadar boşa harcamayın derim.

Sizin için hazırladığımız üniversite fuarı soruları ve ipuçlarından oluşan bu koleksiyon, bir sonraki  fuara katıldığınızda  daha iyi bir deneyime sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür bir etkinlik öncelikle sizi ilgilendiren okullar hakkında daha fazla bilgi edinmenin düşük eforlu bir yoludur, çünkü bir çok üniversite aynı anda aynı mekanda bulunacaktır. Bu sayede kısa zamanda çok fazla bilgi toplayabilirsiniz.

Üniversite Fuarı Nedir?

Bu etkinlikler, üniversiteye kabul edilmek üzere, ileriye dönük öğrencilerle konuşmaya hazır olan üniversite temsilcilerinden oluşmaktadır. Üniversite fuarları, zaten bildiğiniz üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak için değil, aynı zamanda hiç duymadığınız okulları bulmak için de harika bir fırsat.

Üniversite fuarlarına en önemli faydası her soruyu hemen sorup öğrenebilmenizdir. Herhangi bir fazladan bilgi, özellikle de kampüs hayatı, program detayları ve diğer  detaylar hakkında özel bilgi arıyorsanız, hangi üniversiteye gitmek istediğiniz konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Bir Üniversite Fuarına Katılmak Üniversite Seçminizi Etkiler Mi?

Önce bir kısa cevap vermek gerekirse: Bir kolej fuarını ziyaret etmek muhtemelen bir koleje girerken büyük bir fark yaratmayacaktır. Bir kolej fuarında bir temsilci ile buluşmak, şansınızı astronomik olarak yükseltmeyecektir, fakat size hangi okulun sizin için uygun olduğuna dair bilinçli bir karar vermek için ihtiyacınız olan ekstra bilgiyi verecektir. Bu fuarlarda kısa zamanda maksimum verimi almanız oldukça önemldir.

Üniversite Fuarı İçin Nasıl Hazırlanmalısınız?

Öncelikle, GPA’nizin ne olduğu ve sayısal mı sözel mi bölüm seçmek istediğiniz önemlidir. Çünkü üniversite temsilcilerinin ilk soracağı soru bu olacaktır. Fuara gitmeden önce aklınızda bir yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Zamanınız kısıtlı olduğundan ve tüm okulları gezemeyeceğiniz için bu yol haritası işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yol haritasında, kaç okulla konuşmak istediğinizi ve hangi bilgileri almak istediğiniz gibi soruları belirlemelisiniz.

Hangi okullarla konuşmak istediğinizi düşünün ve bunu katılacak okulların listesiyle karşılaştırın. Ziyaret etmek için yaklaşık bir düzine okulun bir listesini oluşturun, ancak bunların her birine ulaşmanız gerektiğini düşünmeyin, çünkü duymadığınız okullarla biraz zaman geçirmeniz sizin için önemli olacaktır.

Ziyaret etmek istediğiniz okul listenizi oluşturduktan sonra, bir üniversiteye başlamadan önce bilmek istediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Bu herhangi bir şey olabilir – kabul oranı, hangi kulüplerin kullandıkları ya da istediğiniz bölümün bile burada sunulup sunulmadığı. Ardından, cevapları kendiniz bulmak için biraz zaman geçirin. Önünüzde bir okul temsilcisi varsa, okul web sitesinde bulamayacağınız cevaplar için onları kullanın!

En temel cevapları ortadan kaldırmak için okul web sitelerini ve diğer kaynakları kontrol edin ve bu soruları listenizden silin. Bir kolej fuarında sorulacak sorular, kolayca çevrimiçi olarak bulabileceğiniz şeyler olmamalıdır.

Kolej Fuarlarında Sorulacak En İyi Sorular

Bir üniversite fuarında sormak için sorularınızı gruplara ayırmak faydalı olabilir. Organizasyon kabul memurları ile konuşurken bir şey kaçırmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Eklemek isteyebileceğiniz bazı olası konular ve örnek sorular şunlardır:

Akademisyen Kadrosu

 • En çok hangi programlarla gurur duyuyorsunuz?
 • Birinci sınıf öğrencileri, ders almak için öncelikli mi?
 • Hangi programlar en popüler?
 • Lisede en sevdiğim sınıf nasıl bir bölüme dönüşüyor?
 • İkinci dil olarak İngilizce konuşan, Amerikan İşaret Dili kullanan veya öğrenme farklılıkları ya da başka düşünceler yaşayan öğrenciler için ne gibi yardımlar vardır?

Kabul Şartlar

 • Rekabetçi bölümler hakkında ne bilmeliyim? “Rekabetçi” demek, kabul edilmek için fazladan dikkat edilmesi gereken durumlar mı yoksa sınırlı alanlar mı var?
 • Öğrenciler bu okula gitmekten hoşlanıp hoşlanmadıkları şeyler neler?
 • Deneyimleri hakkında konuşabileceğim öğrenciler var mı?

Öğrenim Ücretleri ve Maliyet

 • Bilmem gereken herhangi bir programa özel mali yardım veya burs programı var mı?
 • Uluslararası, az temsil edilen veya özel durumlara sahip diğer öğrenciler için hangi fırsatlar vardır?

Kampüs Hayatı

 • İlgilendiğim bir kulüp yoksa, o kulübe başlayabilir miyim?
 • Öğrenciler boş zamanlarında neler yapar?
 • Kampüsün yakınında ne tür restoranlar ve aktiviteler var?
 • Binbaşı için iş yükü nedir?
 • Kampüste ne tür güvenlik önlemleri var?

İş Olanakları

 • Mezunların mezunlarının neler yapması gerekiyor?
 • Mezunlar ağından en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim?

Artık ideal üniversitelerden  neler bekleyebileceğinizi biliyorsunuz, üniversitelerin sizden ne beklediğini öğrenmenin zamanı geldi. Üniversite fuarında topladığınız bilgiler, her okulun neye benzediğine uyacak şekilde uygulamanızı daha iyi hedeflemenize yardımcı olacaktır!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *