GAP Year Yapmalı mıyım? Cevabın Evet Olması için 6 Sebep

gap year yapmalı mıyım? gap year nedir?

Sonbaharda yeni bir  okula  ve yeni bir seviyeye başlama fikri seni heyecanlandırmadı mı? Ya okula bir mola verip Avrupa’da sırt çantalı bir yıl geçirsen? Önemsediğin bir neden için gönüllü olsan ya da bir yolcu gemisinde para karşılığı çalışsan? Bir gap year ile tüm bu şeyler mümkün! Gap year tanımını duydunuz ama ne olduğundan emin değil misiniz? Bunu yapan tanıdıklarınız var ama sizin için iyi bir fikir olup olmadığından emin değil misiniz? Yine de bir boşluk yılı almanın faydaları nelerdir? Bu kılavuzda, boşluk yılındaki programların temel faydalarını ve birçok öğrenci için neden bu kadar iyi bir seçenek olduğunu açıklayacağız. Kendi boşluk yılınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için bazı ipuçları verebiliriz.

Gap Year Almak İçin 6 Neden

Bir boşluk yılı alma düşüncesine kapılmak çok kolay, ama aslında bunu yapmakla ilgili hala çok şüphe duyabilirsiniz. Ebeveynleriniz veya öğretmenleriniz de, bir yıl geçirme fikriyle yola çıkmadan önce biraz daha inandırıcı olabilirler. Durum ne olursa olsun, en büyük gap year faydalarından altı tanesini size sunuyoruz. Bunları okuyun ve bir boşluk yılı için akademik, profesyonel ve kişisel olarak her türlü faydaya sahip olabileceğinizi göreceksiniz.

  • GPA’iniz artabilir
  • Ciddi iş deneyimine sahip olabilirsiniz
  • Yeni beceriler kazanın
  • Para kazanın
  • Yeni insanlarla tanışacaksınız
  • Ne yapmak istediğiniz hakkında daha iyi bir fikriniz olacak

Yukarıda bahsettiğimiz boşluk yılı yararlarının tümünü veya birçoğunu elde edebilmek için, bir planlama getirmeniz gerekiyor. Yılını nasıl harcayacağınızı öğrenmek için son dakikaya kadar beklemek hala olumlu bir deneyime yol açabilir, ancak boşluk yılınızdan en iyi şekilde yararlanabilmek için planınızı en az birkaç ay önce başlatın (çoğu Rekabetçi işler ve stajlar bu süre zarfında son başvuru tarihlerine sahiptir) ve aşağıdaki üç ipucu izleyin.

  1. Gap year süresince ne yapmak istediğinizi keşfedin.
  2. Zaman çizelgesini ve bütçenizi erken planlayın.
  3. Gap year süresince sürekli meşgul olun

Sonuç Olarak Gap Year

Bir boşluk yılı iyi bir fikir mi? Boşluk yılları herkes için değildir. Bazı insanlar işten ya da okuldan bir yıl uzakta olamayacakları yoldan gitmekten mutlu olurlar ve bu iyi olur. Ancak, birçok insan için, bir yıl, sadece hayalini kurduğunuz bir şeyi yapmak için harika bir yoldur , dünyanın yeni bir bölgesine gitmek, Appalachian Trail’i gezmek, bir gemi gemisinde çalışmak ya da başka herhangi bir şey olsun.

Bazı insanlar, yıl sonu programlarından hoşnut değillerdir çünkü kendilerinin için çok küçük olduklarını düşünüyorlar ya da öğrencilerin önce eğitimini bitirmeleri ve bir yıl ara vermeden önce iş tecrübesi almaları için daha önemli olduğunu düşünüyorlar. Ancak, hayatınızda bir gap year almanın daha kolay bir zamanı olmayacak. Yaşlandıkça, öğrenci kredileri, ipotek, aile ve işten ayrılmak istemediğiniz işler yığılmaya başlar ve bir boşluk yılı hedefinize ulaşmak daha da zorlaşır. Okullar gap year hakkında ne düşünür diye merak ediyorsan, bu yazımız ilgini çekebilir. 

Yurt dışı eğitim danışmanlığı servisi ile sana aklındaki sorulara cevap bulma fırsatı sunuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *