Türkiye Vatandaşlarının Alabileceği Eğitim Burslar Nelerdir?

türkiye vatandaşlarına burs

Artan döviz kurlarıyla beraber öğrencilerin yurt dışında eğitim almasının önü kapanmasa da, pek çok öğrenci burs alma kriterini bir defa daha öncelik sırasına aldı. Okulların ücretleri pek değişmese de, 2017 – 2018 arasında %100 değer kazanan döviz kurları sebebiyle, Türkiye vatandaşlarının masrafları Türk Lirası cinsinden ikiye katlandı. Bu sebeple burs alıp yurt dışına gitmek için kullanabileceğiniz bir dizi eğitim bursunu sizin için listeledik.

Burs almak kolay mı?

Burs almanın tek bir kriteri olmadığı gibi, her burs sizin tüm ihtiyacınızı karşılayacak diye bir durum da yoktur. Lisans okumak için yurt dışına gidecek öğrencilerin aldıkları burslar ile, yüksek lisans ya da doktora için giden öğrencilerin aldıkları burslar farklıdır. Türkiye Cumhuriyeti destekli bursların büyük bir bölümü yüksek lisans ya da doktora için verilmekte. Lisans için burs alma imkanınız neredeyse yok denecek kadar az.

Türk Eğitim Vakfı Bursları

TEV vakfı hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan öğrencilerimize burs imkanı sunuyor. Eğitim masrafını karşılamakta zorlanan başarılı öğrenciler, çoğu burs veren yerde olduğu gibi, burs alma şansını arttırıyor. Sadece Avrupa ya da Amerike değil, bir çok ülkede okul ve kurumlarla işbirliği içinde bulunan TEV, öğrencilere genel not ortalaması sınırı koyduğu gibi (4 üzerinden minimum 3) yaş sınırı da koymaktadır (maksimum 30).

Türkçe Link: TEV

Chevening Bursları

Chevening House ( İngiltere Dışişleri Bakanlığı konutu ) 30 yılı aşkın süredir Birleşik Krallık’ta okumak isteyen öğrencilere burs sağlamakta. Başvurun adayların sadece Türk vatandaşı olmaması, burs alma imkanını düşürse de, başarılı öğrenciler her zaman başvurularda bir adım öndedir. Türkiye de dahil olmak üzere yüzden fazla ülke vatandaşı öğrencilere burs veren kurum, kısıtlı yüksek lisans ve doktora programı için burs vermektedir. Siyaset bilimi ve toplumsal konu, ihtiyaç ve ortak unsurları ilgilendiren programlarda burs alabilirsiniz. Okul başvurularında da olduğu gibi bursların da son başvuru tarihi vardır ve İngiliz okullarında olduğu gibi Kasım ayına kadar başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekir. Başvuru için gereken sınav sonuçları ve resmi evrakları da düşününce, başvurularınızı son ana bırakmamakta fayda var.

İngilizce Link: Chevening

DAAD Bursları

Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD ( German Academic Exchange Service ) yine Chevening House gibi çeşitli ülkelerden öğrencilere Almanya’da okumak için eğitim bursu sağlamakta. Türkiye ofisi de bulunan DAAD, çok çeşitli programlarda burs sağlamaktadır. Malesef İngilizce olan web sitesini ziyaret ederek siz de bilgi alabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak yapılan seminer ve sunumlara da katılabilirsiniz. Türkçe bir sayfaları da bulunmasına rağmen, bazı tarayıcılarda zararlı içerik uyarısı verebilmektedir.
Türkçe Link: DAAD  İngilizce Link: DAAD

Jean Monnet Bursları

Bir Avrupa Birliği Burs programı olan Jean Monnet, çok sayıda ülkeden öğrenci için kısıtlı sayıda bölüm ve program için burs sağlamakta. ( Tıpkı Chevening Bursları gibi ). Burs verilen alanlar, Avrupa Birliği Programı ile ilgili olmalıdır.

Türkçe Link: Jean Monnet      İngilizce Link: Jean Monnet

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *