International SAT Exam | Uluslararası SAT Sınavı

international sat exam. uluslararası sat sınavı.

Yurt dışında okuyan uluslararası öğrenci sayısı her geçen sene  artıyor. 2017 yılında bu sayı 4.6 milyon oldu. Veriler göz önüne alındığında bu rakamın 2025 yılı sonuna kadar 8 milyon öğrenci olması bekleniyor. Fakat genel trend artış yönündeyken,  aynı zamanda ABD’de okuyan öğrencilerin oranı da azalıyor. Öğrenciler İngiltere, Kanada ve Avustralya’yı önceden olduğundan daha fazla düşünüyor ve tercih ediyor. ABD hedefinde olup hedef değişikliği yapan öğrencilerin ise birinci tercihi Kanada. International SAT Exam (Uluslararası SAT Sınavı) Kuzey Amerika için öncelik olarak görünse de, diğer ülke ve üniversiteler de bu sınavı kabul etmekte ve bu sayı hızla artmaktadır.

ABD’de okuyan öğrencilerin ülkeleri göz önüne alındığında,  bu ülkerlerden gelen öğrenciler yıl bazında küçülmeye başladı ve bu küçülme devam ediyor. Suudi Arabistan, on yıl içinde ilk kez azalış yönünde bir trend sergilemeye başladı. Aynı şekilde Güney Kore’den gelen öğrenci sayısı da gittikçe azalıyor. Bunların bir kısmı, Suudi Arabistan gibi ülkeler tarafından sunulan normal olarak yüksek burslara yapılan bütçe kesintileri nedeniyle oluyor. Ayrıca en büyük etki de yeni ABD başkanının etkisi de büyük paya sahip.

International SAT Exam Puanları Nasıl Etkilendi?

International SAT Exam alan öğrenciler alan öğrenciler ile Amerika’da okuyan ve sınava giren öğrenciler arasında fark var. International SAT Exam alan öğrenciler için ortalama puan 1140 olurken, ABD’de okuyan SAT öğrencileri için bu sayı 1060 olmaktadır. ile karşılaştırıldığında görüyoruz. Doğu Asya / Pasifik’ten gelen öğrenciler için Internationa SAT Exam skorları 1240’tan başlamaktadır. Bu öğrencilerin skorlarınında en büyük payı da Evidence Based Reading and Writing bölümü almaktadır.

Okullara gönderilen puan raporlarının sayısı hakkındaki verilere gelecek olursak,  uluslararası öğrenciler ortalama olarak 6’dan fazla okula skorlarını gönderdiler ve Çin, test başına 10.6 okul ile başı çekiyor. ABD’de, öğrenciler ortalama 5 skordan biraz daha fazlasını gönderiyorlar . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Çin, BAE ve Lübnan gibi ülkelerden gelen öğrenciler puanlarını dar bir okul grubuna gönderdiler. Bununla birlikte, Hintli ve Nijeryalı öğrenciler puanlarını çok daha geniş bir okul yelpazesine Internatioanal SAT Exam skorlarını gönderdiler. Daha fazla bilgi edinmek için Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ofisimiz size memnuniyetle yardım edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *