SAT Waitlist Nedir?

sat waitlist guide

Girmek stediğiniz SAT sınavı için son kayıt tarihini kaçırdınız mı? Endişelenmenin lüzumu yok. Bekleme listesine girerseniz (sat waitlist) hala sınava girme şansınız olabilir. Bu makalede, SAT waitlist için nasıl kayıt olacağınız konusunda size yardımcı olacak bilgiler veriyoruz, ardından sizin için doğru seçim olup olmadığına dair bazı tavsiyelerde bulunuyoruz.

SAT Bekleme Listesine (SAT Waitlist) Girme

Geç kayıt tarihi ile test tarihinden beş gün önce bekleme listesi durumu talep edebilirsiniz. Bu istek College Board hesabınızla yapılmalıdır. Orada, sadece bir test merkezi ve test tipi seçebilirsiniz (SAT Reasoning veya dinleme bölümleri olmayan SAT Subject Test). İşte, SAT bekleme listesi için kayıt olabileceğiniz en son tarihlerle birlikte 2018-19 için SAT sınav tarihleri tablosu:

Sınav TarihiWaitlist Son Tarihi
Ekim 6, 2018Ekin 1, 2018
Kasım 3, 2018Ekim 29, 2018
Aralık 1, 2018Kasım 26, 2018
Mart 9, 2019Mart 4, 2019
Mayıs 4, 2019Nisan 29, 2019
Haziran 1, 2019Mayıs 27, 2019

Bekleme listesi kaydı, normal kayıtla neredeyse aynı şekilde çalışır. Test kaydı için ödeme yapmanız (Essay olmadan $ 47.50, Essay ile $ 64.50), kendinizin bir fotoğrafını yüklemeniz ve çevrimiçi hesabınız aracılığıyla size ulaştırılacak olan sınava giriş belgenizi yazdırmanız gerekecektir.

Sınav Günü Ne Yapmalısınız?

SAT bekleme listesindeki öğrenciler, ilk gelene ilk hizmet esasına göre test merkezine kabul edilir. Test kitapçıkları, personel ve normal kayıt öğrencilerinden sonra koltuklar için yeterli malzeme kalması durumunda, teste girebileceksiniz.

İstediğiniz test tarihinde test merkezine kabul edildiyse, 51 $ ‘lık bir bekleme listesi ücreti ödemeniz gerekir. Ne yazık ki, bekleme listesi ücreti için ücret feragatnamesi kabul edilmez. İyi haber şu ki, bu tarihte sınav merkezine kabul edilmezseniz, kayıt ücretiniz iade edilir. Kabul edilebilir bir fotoğraflı kimlik belgesini ve Bekleme Listesi Bilgilerinizi, sınavda ihtiyacınız olacak diğer sarf malzemelerini yanınızda getirdiğinizden emin olun.

SAT Waitlist’e Girmek için 2 Neden

SAT bekleme listesi sizin için doğru seçim mi? Unutmayın, test tarihinden önce beş gün öncesine kadar kayıt yaptırmanız yeterlidir. Aşağıdaki üç durumdan biri sizin için geçerliyse, SAT bekleme listesine girmeyi düşünmelisiniz.

1. Bu senin SAT sınavına girmek için son şansın mı?

Eğer bu sizin son sınavınızsa ve  Aralık SAT sınav tarihine kadar geçen son kayıt tarihini kaçırmışsanız, bekleme listesine girmeyi düşünebilirsiniz.

Birçok kolej, 12. sınıf öğrencileri için Aralık ayından sonra alınan SAT’ test puanlarını kabul etmeyecektir. Eğer puanlarınızdan hala memnun değilseniz ve testi bir kez daha aldıysanız daha iyisini yapabileceğinize inanıyorsanız, bekleme listesine kaydolun, böylece bu şansa sahip olursunuz.

2. Bu tarihte SAT almayı çok önceden planladınız ve tüm planınızı oluşturdunuz

Bu tarih için bir süredir planlıyorsanız ve genel üniversite başvuru planınızı değerlendirirken sınava girmeniz için en uygun zaman olduğunu düşünüyorsanız, SAT bekleme listesine girmeyi düşünün.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *