Berkeley Haas Essay Analizi Part:2

berkeley haas essay analizi part 2

Bir önceki yazımızda ilk Berkeley Haas Essay Analizi için bilgiler ve ipuçları vermiştik. Şimdi ise ikinci essay ile devam ediyoruz.

Berkeley Haas Essay Analizi # 2: Aşağıdaki istemlerden birine yanıt verin: (maksimum 250 kelime)

İpucu: Yanıtlar profesyonel ya da kişisel deneyimlerden alınabilir. Yanıtınız sayesinde, kabul komitesi, başarılarınız, katılımınız ve liderlik alanınız hakkında fikir sahibi olmayı umuyor.

Describe a significant obstacle you have encountered and how it has impacted you.

Bu istemi yanıtlamayı seçerseniz, makaleinizin bir değişim hissi verdiğinden emin olmanız ve değişikliği en iyi şekilde göstermek için açık bir “öncesi ve sonrası” senaryosu tasvir etmeniz gerekir. Bu nedenle, bir şeylerin sizinle ulaşmak istediğiniz bir hedef arasında durduğu bir zaman tespit ederek başlayın. Kariyer, kişisel hayatınız ve topluluk faaliyetlerinizdeki olayları göz önünde bulundurun. En çekici ve en çok sizin hakkınızda ortaya çıkaran birini bulun. Örneğin, kritik bir iş projesinde bir bütçeyle ilgili eksiklikle karşı karşıya kaldınız, bir ebeveynin sağlığını nasıl yöneteceğinizle ilgili bir kardeşle çatıştı veya organize ettiğiniz gönüllü bir etkinlik, bütçe veya hava durumları tarafından tehlikeye atıldı.

Describe how you have cultivated a diverse and inclusive culture.

İş okulunda (genel olarak hayatta olduğu gibi), sizden farklı düşünen, farklı değerlere göre çalışan ve aynı uyaranlara farklı tepkiler veren insanlarla karşılaşırsınız. Ve bir çabanın başarısı genellikle başkalarının görüşlerini değerlendirirken dahi bir çabasına katmayı içerir. Bu makale talebiyle Berkeley Haas Essay analizi, geçmiş davranışların gelecekteki davranışın oldukça güvenilir bir öngörüsü olduğu ilkesini kullanarak bu gibi farklılıkları nasıl gördüğünüzü ve bunlarla nasıl baş etmeyi öğrenmek istemektedir. Berkeley Haas MBA programında, her gün çok farklı şekillerde olan kişilerce çevrili olacaksınız ve vaka analizlerini analiz ederken, grup projelerini tamamlarken bu projelerde yer alan bireylerle birlikte çalışmanız gerekecek. Bununla birlikte, makale talebinin sadece “çeşitlilik arz eden ve kapsayıcı bir kültüre” katılmakla değil, aslında bir kültürün geliştirilmesiyle ilgilidir. Kabul komitesi, tabii ki böylesine dinamik bir ortamda rahat olduğunuzu bilmek ister ancak özellikle çeşitli insanları uyumlu ve üretken bir şekilde bir araya getirmek için bir takım liderlik rollerine bürünmüş adaylardan duymakla ilgileniyor gibi görünüyor.

Describe a leadership experience and how you made a positive and lasting impact.

Önceki kompozisyon isteminde belirttiğimiz gibi, bir tür resmi ünvan almadan bir lider olabilirsiniz. Topluluk hizmetinizde, kişisel yaşamınızda veya iş yerinizde lider olarak hareket edebileceksiniz. Bu nedenle tüm farklılıkları tam olarak düşünmek için zaman ayırın. Yazmaya başlamadan önce olası hikayeler için hayatınızın alanları. Konu alanı ne olursa olsun, nihayetinde okuyucunun eylemlerini ve motivasyonlarını kolayca görselleştirmesini sağlayan net bir anlatım sunmak istersiniz.

Kabul komitesi, tecrübenizle sizinle ilgili bilgi edinmek istiyor, sonuçta liderlikle ilgili basmakalıp duyulmuyor. Bazı başvuranlar için, ikisi birden olabilir, ancak bu her aday için de geçerli olmayabilir. Ekibiniz amaçlanan hedefine ulaşamasa da, deneyim ilgili kişiler üzerinde önemli bir etkiye sahipse, etkili bir deneme için de yem olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *