SAT Essay Almalı Mıyım? Nasıl Karar Vermeliyim?

kimler sat essay alamalı? Sat essay almalı mıyım?

SAT 2016’da bazı büyük değişikliklere gitti ve en büyük değişikliklerden biri, daha önce zorunlu olan Essay kısmının artık isteğe bağlı olmasıdır. Bu, bazı öğrenciler ve ebeveynler için kafa karıştırıcı olabilir. SAT Essay almalı mısın? Kolejler essay ister mi yoksa istemez mi? Bu sayede alarak başvurunuzu güçlendirir misiniz? Bütün bu soruların cevapları için okumaya devam edin. Bu kılavuz, SAT Essay’in ne olduğunu, hangi artıları ve eksileri olduğunu ve sizin için en iyi seçimi nasıl yapabileceğinizi açıklayacaktır.

SAT Essay Nedir?

SAT Essay, yukarıda belirttiğimiz gibi SAT’ın bölümlerinden biridir. Kurulduğu günden bu yana zorunlu kılındıktan sonra, College Board şimdi bu kısmı isteğe bağlı yapmaya karar vermiştir. Bu, essay kısmı her zaman isteğe bağlı olan ACT’ye de benzer. Bu kısımda, öğrencilere bir makale yazmaları için 50 dakika verilecektir. Yeni SAT’ın makalesi, SAT’ın önceki versiyonu için olduğundan çok farklıdır. Buradaki değişiklikler ile ilgili tüm bilgileri buradan okuyabilirsiniz, ancak kısa bir genel bakış olarak, makale bir konuda duruş gösteren bir yazar tarafından yazılmış bir pasaj verecektir. İşiniz, yazarın bu argümanı nasıl oluşturduğunu analiz etmek olacaktır. Essay’i seçerseniz, bu kısımdanaldığınız puan sınavın geri kalanındaki puanınızdan ayrı olacaktır. Ana SAT puanınız 1600 olarak kalırken, SAT Essay ise üç farklı kategoriye ayrılacak: Okuma, Analiz ve Yazma. Her alan için, makalenize 2-8 arasında bir puan verilecektir.

Üniversiteler Şimdi Seçmeli Olan SAT Essay Hakkında Ne düşünüyor?

Her okul bu kararı bireysel olarak alır, bu yüzden essayi kimin gerektireceği ve kimin olmayacağını tahmin etmek için izlenecek bir model yoktur. IVY League gibi en iyi okullar bile, bu kısmın gerekip gerekmeyeceğine göre bölünmüştür. Bu, yakında üniversiteye başvurmak ve SAT sınavına girip girmemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, kafa karıştırıcı olabilir. Bu kılavuzun aşağıdaki bölümleri, makalenin alınmasının yararlarını ve dezavantajlarını açıklayacak ve farklı senaryolarda size yol gösterecek. Böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz.

SAT Essay Almanın Yararları

Başvurmayı düşündüğünüz okullardan hiçbiri SAT Essay gerektirmiyorsa, neden almak istersiniz? İki ana sebep aşağıda açıklanmıştır.

1- Tüm Okulları Kapsıyorsunuz

SAT Essay’in alınması, başvuruda bulunduğunuz hangi okullar olursa olsun, tüm SAT gereksinimlerinin karşılanması anlamına gelir. SAT makalesini gerektiren yeni bir okula başvurmaya karar verirseniz, bu zaten bir sorun olmayacaktır. Hangi okullara başvuruda bulunduğunuz konusunda kesinlikle eminseniz ve bunların hiçbiri makaleyi gerektirmiyorsa, bu sizin için büyük bir sorun olmayabilir.

2- İyi Bir Puan Başvurunuzu Hafifçe Güçlendirebilir

Essay üniversite başvurunuzun belirleyici faktörü olmasa da, yarışmada size küçük bir avantaj sağlayabileceği bazı durumlar vardır. Bu, bir okulun önerdiği, ancak Essay’i gerektirmediği ve bu okulun çok tercih edilen bir okul olduğu durumlarda geçerlidir. Göndermek için güçlü bir SAT Essay puanına sahip olmak, (özellikle güçlü İngilizce / yazma becerileri göstermeye çalışıyorsanız) başvurunuzu biraz güçlendirebilir.

Sonuç olarak, College Board’ın SAT sınavını isteğe bağlı yapma kararı nedeniyle, öğrenciler artık almaları gerekip gerekmediklerine dair kararlarla karşı karşıya kalıyorlar. Karar vermenin en iyi yolu, başvuruda bulunmak istediğiniz her kolej için SAT Essay politikasını öğrenmektir. Bazı okullar hala denemeye ihtiyaç duyacak, bazıları da bir adayın Essay notlarına bakmayacak. Sınavı almanız gerekip gerekmediğine karar vermek için bu okul politikalarını kullanın. Unutmayın, bir SAT Essay notu vermeniz gerekiyorsa, tüm SAT’ı tekrar almanız gerekecek, bu yüzden başvurmayı düşündüğünüz her okul için doğru ve güncel bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. SAT kursu almak için bizimle iletişime geçebilir ve sınav hakkında tüm bilgiye sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *