İspanya’da Lisans Eğitimi Hakkında Bilmedikleriniz

Dünya üzerinde en çok konuşulan ve bir Birleşmiş Milletler dili olan İspanyolca, Türk vatandaşlarımızca da bol miktarda öğrenilmektedir. Tarihi ve kültürel birikimi bol olan bir ülke, İspanya. Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından çok tercih edilmese de ( Genellikle İngiltere ve İtalya tercih edilmekte) kaliteli okul ve bölümleri olan bir ülke.

İspanya’da Üniversite Eğitimi Yapısı

Çoğunlukla devlet üniversitelerinden oluşan okullar, uygun fiyatları sebebiyle de son zamanda rağbet görüyor. Ülkemizde olduğu gibi, İspanya’da da eğitimin süresi neredeyse istisnasız 4 senedir. İngilizce bölümler bulunsa da üniversitelerin büyük bir bölümü (Avrupa’da pek rastlanan bir durum olmamakla birlikte ) İspanyolca eğitim veriyor. Bu sebeple belirli dil sertifika ve denkliğine ihtiyaç duyuluyor.

İngilizce eğitim programlarının büyük bir kısmı da bir kaç bölüme yayılmıştır. Bu bölümler işletme, tasarım ve yönetim gibi bölümlerdir. Temel bilimlerde bir eğitim almak istiyorsanız ya iyi seviyede İspanyolca bilmeli ya da hedefinizi diğer Avrupa ülkelerine çevirmelisiniz. Ya da iyi seviyede Katalanca biliyorsanız, Katalanca eğitim de alabilirsiniz.

İspanya’da Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Çoğunluğu devlet üniversitelerinden oluştuğu için üniversite ücretleri ucuz olarak nitelendirilebilir. Devlet üniversitelerinin harçları 650 Euro ile 1500 Euro arasında değişir. Çok tercih edilmese de, özel üniversite ücretleri ise 5000 Euro ile 19500 Euro arasında değişir. Tabi öğrencilerin tek masrafları okul giderleri değil ve yaşam ve konaklama ücretlerini de göz önünde bulunudrmak gerekiyor. Örneğin Barselona’da aylık yaşam gideri ortalama olarak 1000 Euro olmaktadır. Devlet bursu da olmakla birlikte, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygun bir okul ücreti bulunuyor. Devlet bursu 2000 Euro’ya kadar çıkmakla birlikte, sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir burstur.

Kimler İspanya’da Eğitim Alabilir?

Uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma ile sadece İspanya’da değil, neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde denklik alabilirsiniz. İspanya için yukarıda bahsettiğimiz gibi en önemli başvuru kriteri İspanyolca oluyor. İspanyolca eğitim veren üniversiteler B2 seviyesinde İspanyolca istiyor. Eğer uluslararası bir diploma programından mezun değilseniz,  Selectividad denilen üniversiteye giriş sınavına girmeniz gerekiyor. Ülkemizdeki sınav gibi iki aşamalı olan sınav, kabulde %40 etkilidir. Diğer %60 lık belirleyici faktör is diploma notunuzdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *