AP Fizik C Dersi Kursları

ap physics c kursu ap fizik c kursuAP Physics C kursu almayı düşünen öğrencilerin iyi bir matematik bilgisinin olması temel bir gerekliliktir. Bu ders zor gözükse de calculus dersinde başarılı bir öğrenciyseniz aslında çok kolay bir derstir. AP fizik C dersi, üniversitede okuyan öğrencilerinin aldığı fiziğe giriş dersine karşılık gelmektedir. Bu dersi almışsanız, Türkiye’deki ve yurt dışındaki üniversitelerde dersi saydırma imkanınız bulunmaktadır. AP Physics C kursu dersini diğer fizik derslerinden ayıran en önemli özelliği, advanced seviyede calculus bilgisini kullanmasıdır.

AP Physics C kursu almak isteyen adayların, vektörler, koordinat sistemi, grafiklerle; fiziğin, hız, ivme, kuvvet ve enerji konularına hakim olması çok önemli bir ön şarttır. Bu ders kendi içinde 2 farklı kolay ayrılmaktadır. Bu seçim öğrencinin yeteneklerine ve aynı zamanda okumak istediği bölüme bağlıdır. Bu kollar:

 1. AP Physics C: Mechanics
 2. AP Physics C: Electricity and Magnetism

Bu iki alandan birini tercih eden öğrenciler, okuyacakları bölüme göre tercih yapmalıdır. Inşaat mühendisliği gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler Mechanics seçerken, elektronik mühendisliği okuyacak adaylar Electricity and Magnetism seçmelidir. Öğrenci, fizik dersini hayat bilimleri, tıp, jeoloji ve ilgili alanlarda daha ileri çalışmalar için temel olarak veya fen gereksinimlerini karşılayan bir lisanssız üniversite programında bir bileşen olarak görmek isteyebilir.

Fizik biliminde veya mühendislikte uzmanlaşmayı planlayan öğrenciler için, çoğu üniversite Fizik C’ye eşdeğer dersler içeren bir giriş fizik dersi ister. Fizik C sınavı için ileri düzeyde yerleştirme veya kredi beklemek isteyen öğrenciler, dershanede bir AP kursuna da başlamalıdır. Aksi takdirde, ardışık fizik kursuna yerleştirme gecikebilir hatta reddedilebilir.

AP Physics C Kursu | Mechanics

AP Physics C Kursu: Mechanics, aşağıdaki altı içerik alanının her birinde öğretim sağlamalıdır:

 1. Kinematik.
 2. Newton’un hareket yasaları.
 3. Iş, enerji ve güç.
 4. Parçacık sistemleri ve doğrusal momentum.
 5. Dairesel hareket ve dönüş.
 6. Salınımlar ve yer çekimi.

AP Physics C Kursu | Electricity and Magnetism

AP Physics C Kursu: Electricity and Magnetism, aşağıdaki beş içerik alanınıiçermektedir

 1. Elektrostatik.
 2. İletkenler, kondansatörler ve dielektrikler.
 3. Elektrik devreleri
 4. Manyetik alanlar.
 5. Elektromanyetizma.

Bu dersi alacak öğrencilere tavsiyemiz, 10. sınıfın başından itibaren calculus dersi almaları ve tamamlamaları yönündedir. Daha sonrasıda vakit kaybetmeden fizik c derslerine başlayıp, mümkün olan en kısa ve en verimli şekilde bu sınavlara hazırlıklarını tamamlamaları yönündedir. AP physics c kursu hakında daha detaylı bilgi almak isteyen adaylar bizimle iletişime geçebilirler. Electricity and magnetism sınavıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen adaylar,  resmi fizik c electricity and magnetism collegeboard sayfasını ziyaret edebilirler. Mechanics sınavıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen adaylar,  resmi fizik c mechanics collegeboard sayfasını ziyaret edebilirler. Ayrıca Fizik 1  ve Fizik 2 için de kurs sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 (1 Review)

3 Comments:

 • Lara / Cevapla

  Sizden aldığım Calculus BC dersleri sayesinde Fizik C’de hiç zorlanmadım. Bunda fizik hocanızın da payı var tabiki. Sonsuz teşekkürler, iyi tatiller.

  • Admin Testprepistanbul / Cevapla

   Yıllardır titizlikle devam ettirmeye çalıştığımız hizmet kalitemizi, siz tüm değerli misafirlerimizin de desteği ile belli bir çizgide korumak için çalışmaktayız.

   Yaşadığınız memnuniyet için tüm ekibimiz adına teşekkürlerimizi belirtmek isterim.

   Yapmış olduğunuz yorumlar Test Prep’in her zaman sağlamayı hedeflediği yüksek standartlı hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti için çok değerlidir.

   Sizi ve değerli misafirlerinizi her zaman Test Prep’te görmek dileğiyle,

   Saygılarımızla,
   Test Prep Turkey Yönetimi

 • Anıl / Cevapla

  Kızımın Fizik C Mekanik ve Fizik C Elektrik derslerini 5 seviyesine çıkartan son derece başarılı bir kurs merkezi. 60 yaşındayım ve üşenmeden oturup yazmak istedim. Sizin dersleriniz sayesinde ne olduysa oldu. Hocamıza ve kurumunuza sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *