PSAT Testi Nedir?

PSAT sınavı nedir

Çoğu öğrenci SAT’nin ne olduğunu biliyor, ama PSAT nedir? Elbette, adında “SAT” var, ancak aslında SAT’a bağlı olan PSAT mı? Daha da önemlisi, PSAT testi ne işe yarar ve amacı nedir? Bu makalede, en acil sorunuzu yanıtlayacağız: PSAT testi nedir? İlk olarak, PSAT’ın ne anlama geldiğini ve öğrencilerin PSAT’ı neden seçtiğini ve skorlamanın nasıl işlediğini detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

PSAT Nedir? SAT ile ilişkisi nedir?

İlk olarak PSAT testi nedir? Kolej Kurulu ve Ulusal Merit Burs Kurumu (NMSC) tarafından verilen, Ön SAT / Ulusal Başarı Bursu Kalifikasyon Testi (NMSQT) – genellikle PSAT’a kısaltılmıştır – ABD genelinde 10. ve 11. sınıflara yönelik standart bir testtir. Her yıl yaklaşık 3.5 milyon öğrenci çeşitli liselerde PSAT sınavına gir. Ama neden alsın?

PSAT bir çok ölçüde SAT’a bağlı. Testin öncelikli amaçlarından biri, SAT uygulama testi olarak SAT’a bir hazırlık olarak davranmaktır. Böylece, PSAT ve SAT içerik, yapı ve hatta puanlama bakımından birbirlerini yoğun bir şekilde benzemektedir.

Ancak aynı değiller. İşte PSAT ve SAT arasındaki başlıca farklardan bazıları:

 • SAT, isteğe bağlı bir Deneme bölümü içerir, oysa PSAT yoktur.
 • PSAT, SAT’den biraz daha kolay.
 • PSAT’de SAT’den daha az soru var.

Şimdi PSAT’ın isminin “NMSQT” bölümüne geri dönelim. SAT için bir hazırlık testi olarak görev yapmanın yanı sıra, PSAT Ulusal Başarı Burs Programı için bir yeterlilik testi olarak hizmet vermektedir. Başka bir deyişle, PSAT puanları öğrencilerin Ulusal Başarı burslarına uygunluğunu belirler. Her yıl 11. sınıf PSAT adaylarının ilk yüzde 1’i Yarı finalist oluyor. Bu öğrencilerden 7.500 burs kazanmak için devam ediyor.

Son olarak, PSAT 10 ve PSAT 8/9 ne demektir? Bu iki testin temel amacı öğrencileri PSAT / NMSQT’ye ve sonunda SAT’a hazırlamaktır. PSAT / NMSQT ile neredeyse aynı olan PSAT 10 sadece ilkbaharda sunulmaktadır ve özellikle 10. sınıflara yöneliktir ve PSAT 10’u PSAT / NMSQT’den biraz daha kolay hale getirir. Ek olarak, sadece 10. sınıf öğrencileri PSAT 10’u alabildiğinden, bu test sizi Ulusal Başarı için uygun göremez.

Öte yandan PSAT 8/9, gençleri bile hedef alıyor – bunu tahmin ettiniz: sekizinci ve dokuzuncu sınıflar – ve sonbaharda ve ilkbaharda uygulanır. PSAT 10 / PSAT / NMSQT’nin aksine, PSAT 8/9 farklı bir puanlama ölçeği kullanır ve hem PSAT 10’dan daha kısa hem de daha kolaydır.

Öğrenciler neden PSAT’ı alır?

10. ve 11. sınıflar PSAT’ı öncelikli olarak aşağıdaki üç nedenden dolayı alırlar:

 1.  SAT için pratik yapmak. Öğrencilerin, özellikle de gençlerin PSAT’a girmelerinin en yaygın nedenlerinden biri, SAT’nin düzeni ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmaktır – sınavları genellikle üniversite kabulü için gerekli olan bir sınavdır. Bu nedenle, PSAT, öğrencilere SAT için bir fikir edinme ve aynı zamanda potansiyel güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerine yardımcı olma fırsatı sunar.
 2. Ulusal Başarı veya bursu güvence altına almak. Öğrencilerin PSAT’ı almasının başlıca nedeni, Ulusal Başarı bursu kazanmaya çalışmaktır. Her yıl yaklaşık 1.6 milyon genç, PSAT aracılığıyla Ulusal Merit yarışmasına katılıyor. Bu sınav katılımcılarından 16.000’i Yarı finalist olacak ve bu yarı finalistlerden 15.000’i Finalist olacak. Sonunda, 7 bin 500 girişimcinin her biri, National Merit Scholar‘ın (son derece prestijli) ayrımıyla birlikte 2.500 $ ‘lık bir burs kazanacak.
 3. PSAT’da ikinci bir denemeye hazırlanmak (eğer ikinci sınıf öğrenciyse). Öğrencilerin PSAT’ı almasının son nedeni, PSAT için genç olarak tekrar almadan önce sophomores olarak pratik yapmaktır. Sophomores’ın Ulusal Başarı düşüncesine uygun olmamasına rağmen, PSAT’ı erken almak yüksek atımlı bir PSAT puanı ve dolayısıyla Ulusal Başarı bursu elde etmek için atışınızı artırabilir.

Yine de bir şey belirtilmelidir: bazı liselerde PSAT, belirli sınıf seviyeleri veya öğrenci grupları için zorunludur. Bu, bazı öğrencilerin PSAT’ı almaları gerektiği için alacağı anlamına gelir. Testin okulunuz tarafından yapılması gerekse bile, PSAT puanınız GPA’nızı veya üniversiteye girme şansınızı etkilemeyecektir.

PSAT neleri kapsamaktadır?

PSAT: Okuma, Yazma ve Dil (bundan sonra “Yazma”) ve Matematik olmak üzere üç bölüm vardır. (Daha önce de belirttiğim gibi, PSAT üzerinde isteğe bağlı bir Deneme bölümü yoktur.) Bu bölümlerin her biri, önceden belirlenmiş bir sırayla sadece bir kez PSAT’de görünür: Okuma, Yazma, Matematik.

SAT Matematik bölümüne benzer şekilde, PSAT Matematik bölümü iki alt bölüme ayrılmıştır: Hesap makinesini kullanamayacağınız bir Hesap Makinesi alt bölümü ve (önceden onaylanmış) bir hesap makinesi kullanabileceğiniz Hesaplama alt bölümü.

PSAT’taki çoğu soru çoktan seçmeli. Tek istisnalar, Matematik ile ilgili sorular. Bu sorular için, kendi cevaplarınızla gelip yazmalısınız. Kolej Kuruluna göre, PSAT Math’ın yüzde 17’si ya da sekiz sorusu grid-ins.

Aşağıda PSAT’ın genel dökümü var. Her bölümün testte ne zaman göründüğünü, her bölüm için ne kadar zamanınız olduğunu ve kaç soru olduğunu görebilirsiniz. PSAT’de nelerin olacağı konusunda daha net bir fikir için, resmi bir PSAT uygulama testine bakmanızı öneriyorum.

PSAT BölümleriSıralamaSüre# Soru Sayısı
Okuma160 mins47
Yazma ve Dil235 mins44
Matematik(Hesap Makinasız)325 mins17
Matematik(Hesap Makinalı)445 mins31

PSAT nasıl hesaplanır?

Toplam PSAT skor aralığı 10’luk artışlarla 320-1520 arasındadır. Bu puan, her ikisi de 160-760 ölçeklerinde bir Matematik puanı ve Kanıt Tabanlı Okuma ve Yazma (EBRW) puanını içermektedir. (EBRW, Okuma ve Yazma bölümlerinin birleşimidir.) Bu iki bölüm puanı aslında sizin ölçeklenmiş veya eşitlenmiş puanlarınızdır. Fakat bu puanları nasıl alıyorsunuz?

PSAT’da, Okuma, Yazma ve Matematik için üç ham puanla başlıyorsunuz. Ham puan, doğru cevapladığınız soruların sayısına eşdeğerdir. (Yanlış cevaplar için puan kaybetmezsiniz.)

Ham puanlarınız, her bir bölüm için, PSAT puanlama kılavuzumuzda ayrıntılı olarak açıklanan özel bir denklem yöntemi kullanılarak, 8-38 ölçeğinde test puanlarına dönüştürülür. Ayrıca, bu test puanlarının, 2 ile birleştirildiği ve çarpıldığı zaman, NMSC’nin Ulusal Başarı yarışması için uygunluğunuzu belirlemek için kullandığı Seçim Endeksi puanınızı verdiğine de dikkat edilmelidir.

Son olarak, Matematik test puanınız 20 ile çarpılarak size bir ölçeklenmiş Matematik puanı (760 üzerinden) verilecek ve Okuma ve Yazma puanlarınız birleştirilerek 10 puan ile çarpılarak EBRW skoru elde edilecektir (760’dan itibaren).

Bölüm puanlarına ek olarak, ayrıca alt puanlar ve çapraz test puanları verilir. Bu puanlar SAT’dakilerle aynıdır ve belirli becerilere hakim olduğunuzu gösterir. Alt puanlar 1-15 arasında bir puan kullanır, çapraz test puanları ise 8-38 puan aralığını kullanır.

İşte yedi adet alt puanlamanın listesi:

EBRW

 • Command of Evidence
 • Words in Context
 • Expression of Ideas
 • Standard English Conventions

Matematik

 • Heart of Algebra
 • Problem Solving and Data Analysis
 • Passport to Advanced Math

Ve burada da iki farklı çapraz testler:

 • Analysis in History/Social Studies
 • Analysis in Science

Buraya kadar baktığımızda ortalama PSAT puanı 11. sınıflar için 1009 ve 10. sınıflar için 933’tür. Yine de sizin için iyi bir PSAT puanı, PSAT hedeflerinizin ne olduğuna bağlıdır. Ulusal Başarı için hak kazanmayı umuyorsanız, sizi eyaletiniz için en çok test yapanların en üst yüzde 1’ine yerleştiren bir puan almanız gerekir. İyi bir PSAT skoru, 75. persentil ya da daha yüksek puanda herhangi bir puan ya da başvurmayı planladığınız kolejlere girmek için SAT’a ihtiyacınız olana benzer bir puan olabilir.

PSAT Puanınız Aslında Önemli mi?

Gerçek şu ki, PSAT puanınız SAT (veya ACT) puanınızdan çok daha az önemli. Bunun nedeni, PSAT’ın SAT ve ACT gibi üniversite kabulleri için kullanılmamasıdır. Üstelik, PSAT puanınızın GPA’nız üzerinde bir etkisi yoktur, bu yüzden gerçekten sınava girmek istemiyorsanız, gerçekten ihtiyacınız yoktur (okulunuzda zorunlu olmadıkça). PSAT puanlarının tek büyük işlevi, burs parası ve Ulusal Başarı Bursu’nun onurunu kazanmaktır. Ancak, Ulusal Başarı statüsünü aktif olarak hedeflemediyseniz, PSAT puanınız aslında o kadar önemli değildir.

Yine de, yüksek bir SAT puanının güvenliğini sağlamayı umuyorsanız, PSAT’a özenle yaklaşmak, başarınız için kritik öneme sahip olacaktır. Niye ya? Gördüğünüz gibi, PSAT puanları doğrudan SAT puanlarına dönüşüyor. PSAT’ın 1400’ü SAT’ta 1400’e, 900’ü 900’e eşittir, vb. Kısacası, PSAT puanınız SAT puanınızın bir göstergesidir.

Elbette, PSAT puanınız SAT için çalışacağınız ek sürelerin hiçbirini hesaba katmaz, bu yüzden büyük olasılıkla yüzde yüz doğru olmayacaktır. Ancak, PSAT puanınızın sundukları, şu anda puanladığınız yerle ilgili net bir fikirdir ve SAT puanınızın puanına ulaşmanız için ne kadar iyileştirme yapmanız gerektiğini gösterir. Başka bir deyişle, PSAT puanınızı başlangıçtaki SAT puanınız olarak kullanabilir ve bu da onu oldukça faydalı (ve dolayısıyla önemli) bir skor haline getirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *