International Baccalaureate vs A level

International Baccalaureate vs A level Nasıl Karşılaştırıldı?

Bu yazıda, üniversite kabul kurulunun, International Baccalaureate vs A level karşılaştırmasına nasıl yaklaştığını bulacaksınız.  Uluslararası Bakalorya diploma programı, öğrencilere “küresel bir bakış açısı” geliştirmesi hususunda daha iyidir; A Level ise, Üniversite Kabul Görevlileri Raporu 2017‘nin bulgularına göre, öğrencilerin daha “derinlemesine” uzmanlıklarını sağlar.

UK üniversitesi kabul memurları, öğrencilerin farklı nitelikler yelpazesini nasıl geliştirdikleri konusunda niteliklerini derecelendirmeye davet edildi. Sonuçlar, iki çalışma programında önemli bir fark olduğunu ortaya çıkardı. En büyük fark “kabul gören küresel bakış açısı” idi. Kabul memurlarının yüzde 97’si IB‘yi “iyi ya da çok iyi” geliştirdiği için puanladı. Sadece yüzde 7’si A seviyeleri hakkında aynı şeyi söyledi.

Seviye, İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler’de, İskoçya’da alternatif bir nitelik olarak ve dünya çapında bir uluslararası okul niteliği olarak sunulan bir niteliktir. Öğrenciler genellikle iki yıl boyunca üç veya dört dersi derinlemesine inceler.

Uluslararası Bakalorya, biri diploma programı olan dört farklı çalışma programından oluşur. Öğrenciler, dil, bilim ve sanat dahil olmak üzere altı konu grubundan bir konu seçmeli ve daha sonra bunlardan üçünü daha yüksek bir seviyede öğrenmelidir. Uluslararası Bakalorya dünya çapında uygulanmaktadır.

International Baccalaureate vs A level Nasıl Karşılaştırıldı?

Kurul üyelerinin oylarıyla belirlenen International Baccalaureate vs A level karşılaştırma tablosunu aşağıda bulabilirsiniz. IB özel ders almak için biizmle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Karşılaştırılan DeğerA- IB 
Bağımsız soruşturmayı teşvik etme49 %94 %
Derinlemesine uzmanlık geliştirme94 %56 %
İşyeri becerilerini geliştirme2 %67 %
Baskı ile baş edebilme yeteneği geliştirme62 %66 %
Açık Fikirliliği Geliştirme24 %93 %
Kendi kendine yönetim becerilerini geliştirme47 %91 %
Küresel bir bakış açısını teşvik etme7 %97 %
İletişim becerilerini geliştirme37 %44 %
Yaratıcılığı geliştirme15 %37 %
Kültürlerarası becerilerin geliştirilmesi8 %70 %
Risk alma konusunda olumlu bir yaklaşım sergileme4 %24 %
Öğrenim derecelerini tamamlama eğilimi78 %83 %
MA veya PhD seviyesine çalışma ilgisi44 %54 %

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *