Hollanda’da Lisan Eğitimi Hakkında Bilmedikleriniz

hollanda üniversiteleri ve hollanda lisans programları

Avrupa’da eğitim konusunda her geçen yıl daha da popüler hale gelen bir ülke, Hollanda. Sadece popülarite olarak değil aynı zamanda eğitim kalitesi olarak da yükselen bir yıldız. Türk öğrencilerin ekonomik olduğu gerekçesiyle yöneldiği, sonrasında eğitimin kalitesini farkettiği bu Avrupa ülkesi, Türkiye’den de öğrencileri yoğun bir şekilde kabul etmekte.

İspanya’da Üniversite Eğitimi Yapısı

İngiltere’den sonra en fazla İngilizce lisans ve yüksek lisans programına sahip olan Hollanda’da 2 çeşit üniversite vardır.

    1. Araştırma Üniversiteleri
    2. Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Araştırma üniversitelerinin programı 3 yıl sürerken, uygulamalı bilimler üniversitelerinin programı 4 yıl sürer. Öğrencilerimizin tercih ettiği üniversiteler, genellikle araştırma üniversiteleridir. Akademik kariyer olarak tercih edilmesi gereken de bu okullardır. Bununla birlikte en iyi Hollanda okulları (Top Holland Universities) bu kategoride yer almaktadır. Akademik kariyerden çok mesleki yönde ilerlemek isteyenlerin tercih ettiği  Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri iş hayatına da odaklandığı için 4 yıl sürer. Diploma denkliği açısından bu iki tip üniversitenin farkı yoktur.

Yüksek lisans ya da doktora programlarına gelecek olursak, programa göre değişiklik gösteren 1 ya da 2 yıl süren Master programları vardır. Doktora programları ise 4 seneliktir.

Hollanda Üniversiteleri’nin Başvuru Kriterleri

Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde olduğu gibi, uluslararası diplomalar (Abitur, IB, Matura vb.) Hollanda’da da kabul görmekte. İngilizce eğitim veren tüm okullar gibi, İngilizce dil yeterliliğinizi gösteren sertifikaya da ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, eğer uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomanız yoksa, bazı okullar Türkiye’de 1 yıllık üniversite eğitiminden sonra başvurunuzu değerlendirebilir. Birinci senede iyi bir ortalama yapmanız da kabul şansınızı oldukça arttıracaktır. Ayrıca yerleştiğiniz okulun eğitim kalitesi de bunda önemli bir rol oynamaktadır.

Yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen adaylar, dil sertifikalarının yanında iyi bir lisans diplomasına sahip olmalıdır.

Hollanda’da Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda’da üniversitelerin yıllık ücretleri 4000 Euro ile 15000 Euro arasında değişir. Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları en düşük ücret olan 4000 Euro öderler. Burs imkanlarının olması ve aynı zamanda 3 yıl süren bir üniversite programı olması sebebiyle, Türkiye’den bir çok öğrenci Hollanda’ya yönelmektedir. Eğitim kalitesinin yüksek olması ve dünya sıralamasında ilk 100’de okullarının bulunması da en önemli faktördür.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *